dobrze wiedzieć
Leave a comment

12 państw, 12 zdjęć – wybierzesz się tam w 2016 roku?

Dwanaście krajów – tyle naliczyłam – tyle odwiedzone w 2015 roku. Całkiem sporo chociaż patrząc na moją mapę-zdrapkę to nadal jest to kropla w wielkim morzu, jakim jest świat. Niesamowity był to rok przede wszystkim dlatego, że plan na główną podróż 2015 był zupełnie inny od zrealizowanego. Hawaje odeszły w niepamięć – los zadecydował i zmienił kierunek na wschód, do mojej wymarzonej Azji. U-wiel-biam! To wiem na pewno i w sumie to wiedziałam to, zanim ruszyłam na podbój Singapuru, Malezji i Indonezji. Wrócę na bank!

A rok zaczął się i zakończył w Europie – narty w malutkiej Andorze, gdzieś na granicy Hiszpanii i Francji, daleko od najpopularniejszych miejsc w Alpach. Jeszcze przed kwietniowo-majową Azją kilka wizyt w Czechach – to tu lubię poszusować na stokach. Europejskie wakacje w podróży samochodowej przez Bałkany – Macedonia, Albania, Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina i na koniec Węgry. A chwilę potem biegowy powrót do Budapesztu – na półmaraton. W międzyczasie krótkie odwiedziny w Berlinie – też biegowe, bo wyjazd na bieg kobiet na 10 km. I dopiero jak zapisałam to wszystko na papierze to się okazało ile tych miejsc, ile zdjęć, ile wspomnień.

Idąc tym tropem chciałam wybrać po jednym zdjęciu z każdego odwiedzonego w 2015 roku kraju. Nie udało się, musiałam tę pulę powiększyć, bo nie udałoby mi się pokazać różnorodności Malezji i Indonezji. Kierowałam się tym, by zdjęcie jak najlepiej oddało to, co mi utkwiło w pamięci i co najlepiej wspominam i najważniejsze – to, co ma Ciebie zachęcić do odwiedzin tu i tam! Mam nadzieję, że będzie to idealny wstęp do podróżniczych planów na rok 2016!

Wybierzesz się w jedno z tych zdjęciowych miejsc? Daj znać koniecznie w komentarzu!

Budapeszt, Węgry

Niepowtarzalny klimat wielkiego europejskiego miasta. W świetnym stanie utrzymane stare kamienice, spacer między nimi to czysta przyjemność. Na każdym kroku place, placyki, mosty zawieszone nad Dunajem, knajpki, kawiarnie, targi na świeżym powietrzu z antykami i wyrobami “handmade”. Cisza i spokój w Żydowskiej Dzielnicy. Gwar w Parku Miejskim z zamczyskiem żywcem wyjętym z bajki.

Wycieczka do Budapesztu tutaj.

Wybrzeże Adriatyku, Albania

Albania to kraj osiołków, prowizorycznych myjni samochodowych, starych mercedesów i tumanów kurzu unoszących się nad dziurawymi ubitymi drogami. Pędź do Albanii nad Morze Adriatyckie! Bo plaże są tu fantastyczne, piaszczyste, szerokie. Leżaki prawie za darmo, biznes na plaży kwitnie w najlepsze – owoce, napoje, wszystko dostarczone wprost na Twój leżak.

Wycieczka do Albanii tutaj.

Ochryda, Macedonia

Może krzywdzę Macedonię wspominając Ochrydę, a nie Skopje, stolicę, ale właśnie to to małe miasteczko położone na skarpie nad najczystszym jeziorem w Europie kojarzy mi się z daleką Macedonią. Wąskie uliczki pną się w górę prowadząc Cię między bielonymi domkami z czerwoną dachówką. A na końcu czeka na Ciebie widok, jak ten na zdjęciu.

Wycieczka do Macedonii tutaj.

Zatoka Kotorska, Czarnogóra

Wczesnym porankiem, gdy rzesze turystów jeszcze smacznie śpią, a na ulicach rozchodzi się zapach z piekarni Zatoka Kotorska wprost urzeka. Na tle granatowej wody odznaczają się dwie malutkie wysepki. To miejsce zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Zamiast jechać na plażę spędziłabym tu dzień czy dwa wałęsając się wzdłuż wybrzeża.

Wycieczka do Czarnogóry tutaj.

Dubrownik, Chorwacja

IMG_5009

Tłumy, tłumy i tłumy. Tak kojarzy mi się Dubrownik. Stare mury chronią wewnątrz miasteczko z wąskimi uliczkami, które pną się jakimś cudem ciągle w górę. Poza murami chwila wytchnienia – jest betonowa plaża, jest port, a nawet rybacy. Jest tu drogo i gwarno. Ciekawe jak wygląda Dubrownik wieczorem?

Wycieczka do Dubrownika tutaj.

Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

To najsmutniejsze miasto w jakim byłam. Pogoda też smutna, może to za jej sprawą taki odbiór tego miasta? Turecki targ w centrum miasta ciekawy – można tu kupić wyroby ze skóry, ubrania, obuwie oraz całą miedzianą zastawę, jeśli w takiej gustujesz. Z miasteczka olimpijskiego praktycznie nic nie zostało. Szukając pozostałości natknęłam się na muzułmański cmentarz poległych w niedawnej wojnie, położony po prostu ot między blokami. Smutek.

Singapur

Cudo! Porządek wszędzie – dosłownie. Zakaz żucia gumy czy niespuszczania wody w publicznej toalecie zaskakują. Jeden z najwyższych budynków świata z basenem na dachu i u stóp te ogrody ze zdjęcia. Jeśli Singapur jest Twoim portem przesiadkowym w dalszej podróży to zrób tu dłuższy przystanek. Polecam to miejsce na kilka dni! Dobry wstęp do zwiedzania Azji.

Wycieczka do Singapuru tutaj.

Malezja

IMG_3124

IMG_3311

IMG_3412

IMG_3614

Kuala Lumpur to świat u stóp Petronas Towers – z metrem, samochodami, sklepami i całym wielkomiejskim zgiełkiem. Borneo to zupełnie inna bajka. Właśnie, bajka to idealne określenie. Dżungla, gdzie 24-godzinny deszcz nie jest w stanie zatrzeć niesamowitego wrażenia. Patyczaki i inne stworki, największe na świecie jaskinie, nietoperze. Przy brzegach Borneo małe rajskie wysepki z białym piaskiem na plażach i kolorowymi rybkami pływającymi wokół kostek. Wieczorne targi z owocami, warzywami, całodziennym połowem. I orangutany na wyciągnięcie łapy. Kraj kontrastów.

Wycieczka do Malezji tutaj.

Bali, Indonezja

IMG_4125

IMG_3868

IMG_3972

No i tutaj mogłabym piać z zachwytu. Ta wyspa – jeśli tylko nie mieszkasz w hotelu w najpopularniejszym resorcie – to oaza spokoju, ciszy i tak pozytywnych ludzi, że nie chce się stąd wyjeżdżać. Przepiękne stare świątynie, kolorowe posągi, rzeźby. Codziennie jakieś święto, do tego rytuały tak ciekawe dla Europejczyka jak np. piłowanie zębów. Plaże z drobnym piaskiem, woda kokosowa wprost z kokosa i świeża makrela z grilla. Żyć, nie umierać!

Wycieczka na Bali tutaj.

Szpindlerowy Młyn, Czechy

IMG_3447_edytowany-1

Czesi mają tak dobrą narciarską infrastrukturę, że tu właśnie jestem kilka razy zimą, by poszusować. “Szpindel” jest jednym z większych resortów, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Karnety cenowo plasują się trochę tylko drożej od polskich, ale warunki są nieporównywalne. A jak jeszcze świeci słońce to nic, tylko jeździć! No chyba, że ktoś zaszyje się na leżaku w knajpce na szczycie z grzanym winem i dozwolonym w Czechach skrętem.

Wycieczki na czeskie stoki tutaj.

Andora

IMG_4179

Odkrycie narciarskie roku. Jedna wada – daleko od Polski. Dolot do Barcelony plus 4 godziny w busie. Stoki przygotowane perfekcyjnie, bardzo długie i szerokie trasy. Najłatwiejsze są jeszcze łatwiejsze niż nasze niebieskie szlaki. Naprawdę idealne miejsce do nauki. Dodatkowo Andora to strefa bezcłowa – można skoczyć na zakupy!

Wycieczka do Andory tutaj.

Berlin, Niemcy

IMG_4969

Jak to w Niemczech – porządek musi być. Gdy przeczytałam historię Muru Berlińskiego i jego kawałki zobaczyłam w różnych częściach miasta to wierzyć mi się nie chciało, że historia dopuściła do tak absurdalnego czynu. Ten mur na zawsze zmienił to miasto, które dziś “odbija sobie” będąc jednym z pępków Europy, co widać na każdym kroku. Z Wrocławia dojedziesz w 3 godziny. Warto nawet na weekend!

Wycieczka do Berlina tutaj.