dobrze wiedzieć
Leave a comment

7 miasteczek w Europie, które musisz odwiedzić!

Sprawdź mnie! Które z wybranych przeze mnie miasteczek w Europie staną się Twoim kierunkiem w kolejnej wyprawie? W którym z tych klimatycznych miejsc wypijesz kawę, a gdzie zostaniesz na dłużej, by sprawdzić jak wygląda o wschodzie i zachodzie słońca? Oto moja lista ulubionych małych miasteczek!

 

Ochryda, Macedonia

Dolecisz tutaj samolotem, co ciekawe. Nie szukaj wymówki, pakuj się i odwiedź to miasteczko położone na wzgórzu nad najczystszym jeziorem w Europie. Wąskie uliczki, czerwone dachówki, jasne domki. Wśród nich schowane kościoły, meczety, sklepiki, restauracje, bary. Dobre jedzenie, tani nocleg.

Saint Tropez, Francja

Nie takie małe jest to miasteczko sławnego żandarma z komedii z Luisem de Funes. Kieruj się wąskimi uliczkami do portu. To tu znajdziesz miejsce na kawę z widokiem na piękne łodzie i ludzi szukających miejsc z filmów.

Cassis, Francja

Wow! Kolorowe rybackie łódki zaparkowane w malutkim porcie. Deptak, przy nim kanjpy i kawiarnie. Zapach świeżo palonej kawy, na obiad mule z porannego połowu w sosie koperkowym z bagietką. Tutaj warto choćby na ten obiad czy kawę zajrzeć. Lub na plażę, piaszczystą i szeroką.

Siena, Włochy

Stare mury, wąziutkie uliczki, nad głową powiewa pranie, a z każdej strony zapachy włoskiej kuchni oraz kawy zapraszają do stolików licznych knajpek. Chyba każda uliczka doprowadzi Cię do tego samego miejsca – Piazza del Campo – niesamowitego placu, który przypomina amfiteatr. W lipcu i sierpniu odbywają się tutaj nietypowe konne wyścigi – może wtedy tu wpadniesz?

Valetta, Malta

Najmniejsza stolica Europy – tej skali nie da się opisać. Przyjedź i przejdź się promenadą. Zwróć uwagę na kolorowe drzwi do kamienic, na rzeźby świętych przy kołatkach, na pranie wiszące nad głowami w bocznych uliczkach. Z murów obronnych roztacza się widok na port i wybrzeże. Przepiękne klimatyczne miejsce!

Ulcinj, Czarnogóra

I państewko małe i linia brzegowa krótka, ale jakie można tu znaleźć plaże! To nieprawda, że Czarnogóra jest jak Chorwacja. Dementuję – kto był w Chorwacji wie, że ciężko tam o piaszczytą plażę, a w Czarnogórze, proszę bardzo. W Ulcinj plaża pod władaniem parasoli, a na wzgórzu cerkiew i cmentarz z widokiem na Adriatyk.

Monako

Państwo, miasto, królestwo. Wszystko w jednym. Zjeżdżasz z autostrady krętą stromą drogą w dół i docierasz do przepychu na każdym kroku. Z każdej strony mija Cię a to Bentley, a to Jaguar czy inny Maybach. W porcie zaparkowane warte po kilka milionów EUR łódeczki, wokół panie w kapeluszach, panowie w polo. Gdzieś dalej przy deptaku widać jedno z bardziej znanych na świecie kasyn, a tuż obok wymagający zakręt Formuły 1. Hmmmm….