dobrze wiedzieć
Leave a comment

7 sprawdzonych miejsc na narty i snowboard – blisko!

Zawsze czekam na zimę, a lubię najbardziej białą zimę z puchatym śniegiem, czapką, szalikiem i rękawiczkami za pan brat. Wiem, wiem, zaraz odezwą się nieposkromione głosy, że odśnieżać trzeba, że szyby w aucie skrobać, że zimno w nos i uszy…. Nic sobie z tego nie robię, bo doceniam, że w Polsce mamy cztery pory roku, że każda inna i cieszy się swoimi prawami. A zima jest od tego, by padał śnieg, było mroźno i żeby były warunki na jazdę na nartach albo na desce! I ponieważ w górach zima trwa przygotowałam krótką listę polecanych przeze mnie miejscówek idealnych na białe szaleństwo. Znajdziesz tu linki do aktualnych informacji o pogodzie, cenach karnetów i opcji wypożyczenia sprzętu. Smaruj narty, pakuj kask i śmigaj na stok! Zapraszam!

Czarna Góra, Polska (Dolny Śląsk)

Ośrodek działa od 1996 roku, jest usytuowany w miejscowości Sienna na Dolnym Śląsku. Oferuje 9 tras zjazdowych, ośle łączki dla uczących się, 10 wyciągów, w tym dwie 4-osobowe kanapy. Poza nartami ośrodek oferuje rozrywkę na “Czarnej żmii” – torze grawitacyjnym najdłuższym w Polsce do zjeżdżania na specjalnych saneczkach. Na tradycyjnych sankach można pozjeżdżać od 16 do 19 na Jędrusiowej Polanie. Funkcjonują tu szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, zaplecze gastronomiczne oraz noclegowe. Jeden ze stoków oferuje jazdę nocną! Ceny karnetów zaczynają się w szczycie sezonu od 72 pln za dzień (dorosły).

Szczegółowe informacje o pogodzie i cenach znajdziesz tutaj.

Zieleniec, Polska (Dolny Śląsk)

Duży ośrodek, w którym panuje specyficzny klimat – sprawdź to miejsce, gdy wszędzie indziej śnieg już dawno stopniał! Zieleniec to 35 tras zjazdowych, snowpark, wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie, zaplecze gastronomiczne oraz noclegowe. Z parkowaniem auta jest tu zawsze problem – uzbrój się w cierpliwość lub przyjedź wcześnie rano na świeżo wyratrakowe stoki. Ośrodek oferuje również trasy dla biegówek i nocną jazdę na stoku! Ceny karnetów zaczynają się od 85 pln za dzień (dorosły).

Wycieczka do Zieleńca – zapraszam tu.

Szczegółowe informacje o pogodzie i cenach znajdziesz tutaj.

Ciekawostka!

Góra Kamieńsk koło Bełchatowa

Kopalnia Bełchatów zagospodarowała hałdę tworząc na niej najdłuższy stok narciarki w Polsce Centralnej. Do dyspozycji są trzy trasy zjazdowe oraz tor saneczkowy. Wjeżdżamy 4-osobową kanapą, orczykiem lub talerzykiem. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu i szkółek narciarskich. Funkcjonuje tutaj restauracja oraz hotel. Co ważne – ośrodek otwarty jest od 9 do 21! Ceny karnetów zaczynają się od 70 pln za dzień (dorosły).

Szczegółowe informacje o pogodzie i cenach znajdziesz tutaj.

Białka Tatrzańska, Polska

Białka to trzy szczyty i trzy ośrodki narciarskie obok siebie, co daje sporo tras zjazdowych, ogromne zaplecze noclegowe i gastronomiczne, wypożyczalnie i szkółki. I oczywiście termy! Polecam na odpoczynek po nartach, także po biegówkach, bo trasy pod nie też są dostępne. W tych ośrodkach oraz kilku sąsiadujących obowiązuje jeden karnet TatrySki, niczym w Alpach.

Wycieczka do Białki tu.

Szczegółowe informacje tutaj.

Szpindlerowy Młyn, Czechy

Jeden z moich faworytów – duży ośrodek w Czechach, ok.3,5h z Wrocławia. Dwa szczyty, na nich długie i szerokie trasy zjazdowe, głównie kanapy (w tym 6-osobowa podgrzewana) oraz orczyki. Całe zaplecze z wypożyczalniami, szkółkami, gastronomią oraz noclegami. W “Szpindlu” dostępne są trasy dla biegówek oraz bobova draha czyli tor saneczkowy. Uwaga kierowcy! W Czechach obowiązkowo trzeba mieć w bagażniku łańcuchy na opony!

Wycieczka do Szpindla tu.

Szczegółowe informacje tutaj.

Chopok, Słowacja

Na Chopoku znajduje się największy ośrodek narciarski w Niskich Tatrach w Słowacji. W sumie 49 tras więc jest gdzie szaleć. Przemieszczamy się kanapami, orczykami, talerzykami. Działa tutaj snowpark oraz trasy do jazdy wieczorem. Oczywiście pełne zaplecze wypożyczalni i szkółek, restauracje, bary i noclegownie. Karnety od 38 Eur za dzień więc nie jest to najtańszy ośrodek – warto zerknąć na cennik low season!

Szczegółowe informacje tutaj.

Ciekawostka!

Górka Szczęśliwicka, Warszawa

Całoroczny stok! Trasa zjazdowa wyłożona specjalną matą na Ochocie w Warszawie. Zawody, festyny, eventy, firmowe integracje – tu się dzieją. Do dyspozycji jest wypożyczalnia sprzętu oraz szkółka narciarska. To super miejsce na rozgrzewkę przed wyjazdem w góry. Bilety czasowe i punktowe, ceny zróżnicowane. Trasa ma standard “niebieska” czyli łatwa.

Szczegółowe informacje tutaj.