Korea Południowa, Moje podróże
Leave a comment

Busan – wielki port Korei Południowej – moja lista „must see”

Prawda jest taka, że Korea Południowa jest … wyspą. Nie ma żadnej opcji dostania się do tego kraju drogą lądową. Legalnie, oczywiście. Jedyna lądowa granica jest najbardziej strzeżoną granicą na świecie – to granica z Koreą Północną. Tak więc nie ma wyjścia – porty lotnicze i morskie muszą przyjąć zarówno ruch turystyczny jak i zaopatrzeniowy. I taką funkcję spełnia drugie co do wielkości miasto w Korei Południowej – Busan (Pusan).

Szczęka mi opadła, gdy przemierzałam je po raz pierwszy. Po pierwsze ogromny port z niezliczoną ilością kontenerów i dźwigów. Mosty, mosty i jeszcze raz mosty. I bloki, w których mieszkają tysiące ludzi. Pięter 25 lub 30, wysokie prawie do nieba, balkony zawsze zabudowane. Na bocznych ścianach wielką czcionką wypisane nazwy budynków z numerem, by łatwiej było namierzyć właściwy. A centrum miasta – szklane biurowce, największy na świecie dom handlowy wpisany do Guinessa i zaraz obok u ich podnóża targi z świeżym całodziennym połowem, targi z jedzeniem, małe zapyziałe knajpki z pysznymi pampuchami z nadzieniem z fasoli prowadzone przez koreańskie babcie. Wszędzie gwar i zgiełk, trąbiące samochody i dzicy kierowcy autobusów, a nigdzie nawet stłuczki nie uraczysz. Takie jest Busan, taka jest Korea.

Spędziłam w Busan dwa napięte dni – jest metro, warto korzystać, ale warto też przejść się, by pooglądać miasto i życie na ulicach. W Korei jest bezpiecznie, można śmiało spacerować też po zmroku. Oto, na co według mnie warto poświęcić czas – moja bucket list dla Busan.

Busan „must see”

ŚWIĄTYNIA BEOMEOSA

Wybudowana w 678 roku jako klasztor wraz ze szkołą dla przyszłych mnichów. Przez lata zniszczona w wojnach i odbudowywana. Zlokalizowana na trzech poziomach z charakterystyczną główną bramą, gdzie wejścia do świątyni bronią posągi czterech niebiańskich królów, obrońców buddyzmu. Uwielbiam klimat buddyjskich świątyń stąd polecam zdjąć buty i wejść do jednej z pagód, by poczuć klimat, szczególnie, gdy w środku odbywają się modły. Zwróć uwagę na malowania sufitów oraz ścian we wnętrzach – przepiękne kolory, dopieszczone szczegóły. I złote posągi Buddy oraz innych bogów. Świątynia oddalona jest od centrum Busan o około godzinę drogi metrem. Warto poświęcić na jej zwiedzanie około 2 godzin. Przy świątyni ma swój początek szlak prowadzący w pobliskie góry – może warto wybrać się na górski spacer?

Dojazd z centrum Busan metrem linią 1 (pomarańczowa) do stacja Beomeosa. Po wyjściu z podziemi kieruj się na północny-zachód wąską uliczką ok.300 m aż do placyku (Cheongnyong-dong), skąd odjeżdża bezpośredni bus nr 90 (co 20 minut).

Strona www z historią oraz praktycznymi informacjami tutaj.

GAMCHEON CULTURE VILLAGE

Slumsy kiedyś, dziś znane miejsce wśród turystów. Małe kolorowe domki usytuowane na zboczu wzgórza, wśród nich wąskie długie i kręte uliczki, murale na ścianach, schodach, liczne małe sklepiki i knajpki. Miejsce zupełnie inne niż całe Busan, z klimatem, idealne na popołudniowy spacer. Zarezerwuj godzinę na powałęsanie się wśród tych pozytywnie kolorowych domków.

Dojazd autobusem linią nr 1 lub taksówką.

PARK TAEJONGDAE

Na wysuniętym w stronę Japonii cyplu usytuowany jest park z latarnią morską. Przy dobrej pogodzie można na horyzoncie dostrzec Japonię, chociaż mi się to nie udało. Park jest rozległy, jeździ po nim kolejka, można również wybrać się na dłuższy spacer. Miejscem-atrakcją jest latarnia na skalistej skarpie, do której prowadzą długie schody wśród sosnowego lasu. Można zejść poniżej latarni aż do półki skalnej, która stała się idealnym miejscem do fotografowania. Dla geologów – ładne skalne odsłonięcie z ciekawymi formami! Na odwiedziny w tym jednym punkcie parku przeznacz około 1,5 godziny. Na odwiedziny w buddyjskich świątyniach i spacer po parku – kolejne dwie. Miejsce ciche, z daleka od zgiełku centrum Busan.

Dojazd metrem linią nr 1 (pomarańczowa) do stacji Nampo, kieruj się na południowy wschód na ulicę Taejongo-ro, wsiądź w autobus nr 8 lub 30, który dowiezie Cię na plac przed wejściem do parku. Uwaga! Przejazd autobusem zajmie około godzinę.

Praktyczne informacje o Parku Taejongdae znajdziesz na www.

TARG JAGALCHI

I tu czujesz się jak w porcie, to tu późnym popołudniem rusza sprzedaż owoców całodniowych połowów na Morzu Japońskim. Nie bój, nie śmierdzi. Fenomenalny klimat – ryby, ośmiornice, krabiki i kraby i inne stwory morskie wszystko to możesz kupić świeżutkie i zabrać ze sobą do przygotowania w domu. Oczywiście nie ma problemu by zjeść na miejscu – wśród straganów niektóre posiadają gastronomiczne zaplecze. Zaraz obok targu znajduje się również budynek, w którym gwar, zgiełk i zapach świeżony przygotowywanych posiłków. Jest klimat, jest smak Korei! Polecam szczególnie w porze kolacji!

Dojazd metrem linią nr 1 (pomarańczową) do stacji Jagalchi. Następnie kieruj się w stronę morza :).

PLAŻA HAEUNDAE

Drobny jak mąka piasek, szeroka plaża, wzdłuż deptak z ławeczkami, a dalej biurowce, szklane domy i jedzenie ze straganów na ulicy. Plaża jest przecudna, z widokiem na wybrzeże. Nie czuć tutaj zupełnie, że jest się w jednym z największych miast Korei. Wieczorem roztacza się stąd widok na szklane centrum Busan. Rzut beretem z plaży zapraszam na posiłek na wąską uliczkę z typowo koreańskimi knajpkami. I pampuchy z nadzieniem z fasoli i pierożki z krewetkami i placki a la ziemniaczane, ale z innych warzyw. I oczywiście raw fish – w akwarium pływają sobie rybki, wybierasz i za chwilę dostajesz ją na talerzu w wersji zgrilowanej. Pycha! A jeśli wolisz tradycyjne akwarium – przy deptaku funkcjonuje Sea Live.

Dojazd metrem linią 2 (zielona) do stacji Dongbaek lub Haeundae. Kieruj się w stronę morza na południe około 500 metrów.

PLAŻA DADAEPO

Mocno na zachód wysunięty cypel, gdzie do dyspozycji jest bardzo ładna szeroka plaża z deptakiem do spacerowania zaraz obok. Widok jest niesamowity ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie stoi rzesza 30-piętrowców. Na oko w każdym z tych bloczysk mieszka pewnie coś koło tysiąca ludzi. Na plaży pustka – czy tak jest też latem? Śmiem przypuszczać, że Koreańczycy więcej czasu spędzają w biurach niż na wypoczynku. Ulicę od plaży oddziela bardzo przyjemny iglasty parczek z ławeczkami, ścieżkami i minisiłownią na powietrzu. Jest tu duży parking dla auta, przy którym funkcjonuje toalety, a zaraz obok jest uliczka z szeregiem knajpek i barów. Świetnie miejsce na spacer chociaż dość daleko od centrum. Na spacer zaplanuj około 1-1,5 h.

Dojazd metrem linią 1 (pomarańczowa) do stacji końcowej Sinpyeong, przesiadka w autobus nr 6. Wysiadasz na czwartym przystanku i przesiadasz się w autobus nr 1000 i jedziesz nim 13 przystanków. Uwaga! Przejazd autobusami zajmie około godziny.

PARK APEC NARU

Deptak wzdłuż rzeki z największym domem handlowym na świecie wpisanym do Księgi Guinnessa z jednej strony i osiedlem 30-piętrowców z drugiej. Dobre miejsce na spacer w centrum miasta, niedaleko dzielnic korporacji i szklanych domów. Wiosną i latem musi tutaj być bardzo kolorowo – jest strefa z kwiatami, jest sporo ławeczek, klombików, drzew i rzeźb w tym rodząca kobieta oraz dwa czarne wielkie psióry. Wzdłuż deptaka przy rzece knajpki i wypożyczalnia rowerów wodnych.

Dojazd metrem linią 2 (zielona) do stacji Centrum City. Po wyjściu z metra zaraz obok centrum handlowego kieruj się na zachód do przejścia na dużym skrzyżowaniu. Po jego przekroczeniu lekko po prawej znajdziesz mapkę parku.