Albania, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia, Moje podróże
Leave a comment

Czy pamiętasz o tym rejonie Europy planując wakacje? Bałkany must see!

Co takiego jest w Bałkanach, że należy je wpisać na listę kierunków do odwiedzenia w najbliższej przyszłości? Z jednej strony odwiedziny w tamtym rejonie Europy to jak wycieczka w czasie do lat 90-tych, z drugiej to piękne plaże i gorące lato. Każdy z krajów jest inny, ale wszystkie mają coś wspólnego – atmosferę południowców, dobre jedzenie, mocną kawę i ten czas płynący tak wolno, że w końcu zapominasz co to zegarek.

Gdzie pojechać? Który kraj bałkański wybrać? Moja lista must see poniżej.
Udanej zabawy w wybieraniu! I cudownych wakacji na miejscu!

Albania


Piękne piaszczyste szerokie plaże z folklorem w postaci kilkuosobowych orkiestr grających na akordeonie i bębenkach wszelkiej maści i śpiewających lokalne przeboje. Leżaki, kolorowe parasole za darmo lub za symboliczną kwotę do dyspozycji plażowiczów. Niezrozumiały język, brak angielskiego, dobre jedzenie i niskie ceny. Aromatyczna kawa o poranku na każdym kroku, gdzie nie uraczysz Albanki – sami mężczyźni. Meczety, osiołki nadal wykorzystywane do transportu lub stare rozklekotane mercedesy pamiętające czasy DDR i NRD, a uchodzące za luksus. Albania to podróż w czasie do lat 90-tych. Oprócz plaż polecam wizytę w stolicy – zwiedzanie Tirany zajmie Ci jakieś 2 godziny, bo to małe miasto, a zabytków tam niewiele.

Dojazd: najszybciej samolotem do Tirany, a stamtąd lokalnym pksem nad morze. Lot trwa około 4 godzin. Samochodem to kwestia doby – polecam przystanek w czasie drogi np. na Węgrzech. Bierz pod uwagę czas na granicach – nie da się tego oszacować, czasem jest kilkugodzinny korek, czas odprawa odbywa się płynnie.

 

Macedonia


Skopje – miasto pomników, obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Macedonii. Dwa dni w zupełności wystarczą. Odwiedź centrum z setkami pomników, targ w tureckiej dzielnicy i wjedź gondolką na górę z krzyżem podświetlonym nocą i sprawującym opiekę nad miastem. Z Skopje koniecznie wyskocz do Kanionu Matka na jednodniowy relaks z lokalnym klimatem – nad brzegiem rzeki w weekendy królują mercedesy, głośna „umcy-umcy” i dobre i tanie jedzenie. A na dłuższy pobyt udaj się nad cudowne Jezioro Ochrydzkie. Najczystsze jezioro w Europie z przepiękną Ochrydą z dachami z czerwonej dachówki. Popływasz, odpoczniesz, poopalasz się. Niczym w najlepszym kurorcie.

Dojazd: samolotem do Skopje lub UWAGA! samolotem do Ochrydy na jedno z najmniejszych lotnisk w Europie. Samochodem podróż zajmie Ci prawie dobę – polecam przystanek w czasie drogi np. na Węgrzech. Bierz pod uwagę czas na granicach – nie da się tego oszacować, czasem jest kilkugodzinny korek, czas odprawa odbywa się płynnie.

 

Czarnogóra


Mały kraj z jedną długą wąską plażą ciągnącą się od granicy z Albanią do granicy z Chorwacją. Ulcinj na południu to jeden z ulubionych kurortów. Jest plaża, są parasole, knajpy z lokalnym jedzeniem i ceny w Euro. Nie jest tanio. Na jednodniową wycieczkę udaj się do Świętego Stefana – na malusiej wysepce połączonej mostem z lądem mieści się jeden z najdroższych hoteli z kompleksem zajmującym całą wysepkę. Na północy kraju przepiękna szczególnie wczesnym porankiem Zatoka Kotorska. I zapach z lokalnych piekarni, a do tego mocna mała espresso i nic więcej nie potrzeba do szczęścia.

Dojazd: samolotem do Podgoricy, a potem lokalnym pksem nad morze. Samochodem podróż zajmie Ci około 20 godzin – polecam przystanek np. we Wiedniu.

 

Bośnia i Hercegowina


Większość kraju to łąki, pola i góry. Niesamowite widoki, drogi prowadzące do niewiadomo gdzie, bo nic na horyzoncie nie widać. Południe kraju idealne na długie rowerowe wycieczki (trzeba mieć swój sprzęt). Koniecznie zajrzyj do Mostaru – kamienny most znany z pocztówek czeka tu na Ciebie. Góry – owszem, ale mocno ograniczona ilość szlaków chociaż jest i mała baza noclegowa i gastronomiczna – da się. I Sarajewo – szare smutne miasto z tureckim targiem w centrum miasta, z dawno zapomnianą olimpiadą, z śladami kul na budynkach z ostatniej nie tak dawnej wojny.

Dojazd: samolotem do Sarajewo to najszybsza opcja. Samochodem podróż zajmie Ci około 15 godzin – polecam przystanek np. w Budapeszcie.

 

Chorwacja


Znany kierunek wakacyjnych wojaży – przepiękne ciepłe i czyste morze, gwarancja upałów i kamieniste plaże. Od strony Włoch klimat iście…włoski – czerwone dachówki, bielone kamieniczki, pizza i espresso. Na południu króluje Dubrownik z cudownym starym miastem baaardzooo zatłoczonym latem. Pomiędzy sporo małych i mniejszych mieścinek, do zwiedzania Trogir czy Split. Most w Szybeniku znany z skoków na bungee. I w głębi kraju wycieczka na jeden dzień – Jeziora Plitwickie. Koniecznie spróbuj jagnięciny z rożna! I oczywiście lokalnego wina, świeżych fig i pomidorów.

Dojazd: samolot lata i do Dubrownika i do Zadaru, to opcja najszybsza. Samochodem dojazd zajmie Ci około 12-16 godzin zależnie od celu, ale większość trasy pokonasz nowymi autostradami więc warunki podróżowania są super.

 

Przy okazji tego wpisu polecam zajrzeć do miłośniczki-blogerki Bałkanów – sama korzystałam z wpisów planując wypad w tamten rejon Europy – Bałkany Rudej.