Moje podróże, Polska
Leave a comment

Dobków – poznaj moc ziemi!

Rejon Gór Kaczawskich na Dolnym Śląsku zwany jest krainą wygasłych wulkanów. Pod względem geologicznym jest to jeden z bardziej interesujących miejsc w Sudetach szczególnie, że stożki wygasłych wulkanów czy dowody erupcji wulkanicznych podziwiać można w wielu miejscach. Trzeba tylko mieć trochę geologicznej wiedzy i smykałkę do obserwacji i patrzenia na otaczający nas świat przez pryzmat baaardzooo długiej historii Ziemi. I dobrym punktem “szkoleniowym” może stać się Sudecka Zagroda Edukacyjna zlokalizowana w małej wsi Dobków, niedaleko Świerzawy, jakieś 20 km na południe od Złotoryi.

Sudecka Zagroda to przede wszystkim miejsce interaktywne polecane na odwiedziny z dzieciakami. Z jednej strony możemy tutaj pooglądać minerały i skały charakterystyczne dla Gór Kaczawskich jak np. agaty, które tradycyjnie leżą sobie w szklanych gablotach. Ale ale, nic bardziej mylnego – przewodnik minerały te z gablot wyciąga i prezentuje, można spojrzeć z bliska, dotknąć, zrobić zdjęcie. W osobnej sali znajdują się modele stożków wulkanicznych wraz z rozrysowanym ich wnętrzem. Tutaj łatwo jest zrozumieć jak wulkan wybucha i jaki materiał wyrzuca na powierzchnię ziemi. Dopełnieniem będzie na pewno obejrzenie filmu 3D w Sali Konferencyjnej – filmu oczywiście o historii Ziemi i Gór Kaczawskich, z którego dowiemy się jak stare są występujące w tym obszarze stożki wulkaniczne. Znajduje się tutaj również platforma symulująca trzęsienie ziemi, sala z makietą Gór Kaczawskich wraz z zaznaczonymi ważnymi punktami geologicznymi oraz sala, gdzie zbudować można z klocków typową sudecką wioskę.

Sudecka Zagroda Edukacyjna powstała całkiem niedawno (otwarcie nastąpiło 29 sierpnia 2015 roku) i współfinansowana była z środków UE. Jest to miejsce wyjątkowe ponieważ przewodnikami są tutaj osoby z pasją m.in. dyrektor administracyjny, który, widać od razu, jest bardzo oddany temu miejscu. Za wstęp nie zapłacimy nic aczkolwiek dobrze widziane są zakupy gadżetów pamiątkowych czy cegiełek. Dla grup zorganizowanych czy szkół Sudecka Zagroda ma specjalną ofertę – sala laboratoryjna, filmy, symulacje trzęsień ziemi.

W samym Dobkowie znajdziemy jeszcze Ekomuzeum. Nie nie, nie ma sal, nie ma gablot! Wędrujemy zgodnie z mapką od domu do domu, od warsztatu do warsztatu i w otoczeniu mieszkańców uczymy się jak wyglądał tutaj rozwój rzemiosła i co dzisiaj można wykorzystać, by żyło nam się lepiej.

Obiad polecam zjeść w Villa Greta, która znajduje się na szlaku Ekomuzeum. Można tutaj znaleźć również miejsce noclegowe. Polecam również Gościniec pod Gruszą na trasie z Dobkowa do Świerzawy, gdzie miałam przyjemność spędzić noc. Fantastyczne miejsce, pachnące jeszcze nowością, z bardzo miłymi właścicielami. Przyjemnie, z pysznym śniadaniem, w pięknym otoczeniu.

Przydatne linki tutaj:

http://sudeckazagroda.pl/

http://ekomuzeum.info/

http://gosciniecpodgrusza.pl/

http://www.villagreta.pl/