Moje podróże, Polska
Leave a comment

Kopalnia Guido – wycieczka jednodniowa na Górny Śląsk

Guido – brzmi jak południowoamerykańska nazwa małej mieściny gdzieś w górach zapomnianej przez świat. A Guido to część Zabrza na naszym Górnym Śląsku, gdzie znajduje się zabytkowa kopalnia o tej samej nazwie. Trochę odwiedzin w kopalniach mam za sobą z racji moich geologicznych studiów. Ciekawa byłam czy Guido czymś mnie zaskoczy. I zaskoczyła. Sam zobacz czym i dlaczego warto tam wstąpić.

Nazwa kopalni pochodzi od nazwiska jej założyciela. Na kopalni od lat nie wydobywa się węgla, a obiekt został udostępniony turystom. Zjechać można na dwa poziomy – 170 i 320 metrów. Dla spragnionych wrażeń od kilku miesięcy jest jeszcze wersja all inclusive – zjazd na 355 metrów, gdzie dostaje się górnicze ubranie, aparat ucieczkowy, kask z czołówką i schodzi się na urobek. Ta wersja odbywa się w małych grupach, przy ścianie jak prawdziwy górnik starasz się oddzielić węgiel od skały płonej i doświadczasz podziemnych ciemności. Po sztychcie udajesz się do łaźni, by zmyć trudy pracy i w nagrodę w pubie pijesz zimne piwo z pianką. Ale to wersja dla najbardziej zatwardziałych turystów.

Dla zwykłego zjadacza chleba polecam zjazd na dwa poziomy – poziom 170 metrów bardziej muzealny, gdzie i do kaplicy Św.Barbary można zajrzeć; gdzie przewodnik pokaże na krótkim filmie jak wyglądało podkładanie ładunków wybuchowych i co się działo, gdy wybuch naruszył skały oddzielające korytarz od podziemnych wód. Są tutaj również stare zdjęcia oraz stajnie dla koni. Tak, dla koni, bo to one również pracowały do lat 50-tych pod ziemią i pracowały aż do śmierci, nigdy już nie wyjeżdżając na powierzchnię. Dowiesz się także po co w kopalni były górnikom kanarki.

I poziom 320 metrów bardziej techniczny, gdzie przechodząc korytarzami dowiesz się jak zabezpiecza się strop, by nie spadł na głowę, jakimi maszynami transportuje się urobek i jak to wyglądało wiele lat temu, gdy mechanizacja nie zajrzała jeszcze do kopalń. Tutaj też dowiesz się jak wykorzystywało się Samantę oraz co to jest rzyć teściowej i gównolit. W nagrodę przejedziesz się podziemną kolejką, a przed zakończeniem przygody możesz napić się piwa i zjeść roladę z podziemnej knajpie.

Co powinno skłonić Cię do wizyty w Kopalni Guido?

 • przewodnik ciekawie opowiadający o historii kopalni – wycieczka trwa 3h, a na zegarek nie patrzysz; nie ma niepotrzebnych informacji, dostajesz tylko to, co naprawdę warte jest słuchania i zapamiętania
 • na poziomie 320m wszystkie maszyny do urobku, taśmociągi, rury wentylacyjne są uruchamiane do prezentacji – jak to mówił przewodnik – kolekcjonuj dźwięki – huk jest niesamowity!
 • jest kilka miejsc z krótkimi filmikami, jest kilka starych zdjęć – jako ciekawostka
 • do kopalni zjeżdża się prawdziwą górniczą windą z prędkością 4m/sek – winda to trzy klatki jedna nad drugą, zjazd trwa chwilkę, odbywa się w zupełnej ciemności
 • przed kopalnią znajduje się minimuzeum na świeżym powietrzu – można tu poczekać na swoją kolej zwiedzania
 • parking dla zwiedzających jest darmowy

Co musisz wiedzieć przed wizytą w Kopalni Guido?

 • rezerwacji dokonuje się telefonicznie na konkretną godzinę – dane kontaktowe znajdziesz tutaj
 • w poniedziałki kopalnia jest zamknięta, wtorki i środy otwarta do popołudnia, w pozostałe dni do 20:00
 • ceny biletów zaczynają się od 25 pln – są różne w zależności od dnia tygodnia i wersji, na który poziom zdecydujesz się zjechać – polecam komplet “170+320” – cennik tutaj
 • na polecaną przeze mnie wersję “170+320” przeznacz 3h
 • bluza z długim rękawem, spodnie krótkie lub długie, pełne wygodne buty – strój idealny na zjazd do kopalni
 • parking przed kopalnią dla zwiedzających jest za darmo – pobierz bilet i odbij go przy kasie w kopalni
 • w podziemnym pubie możesz zjeść obiad i napić się piwa oraz kupić górnicze gadżety jak sztygarskie cukierki czy biżuterię z węgla

Dojazd jest stosunkowo prosty – jedziesz po prostu do Zabrza i szukasz kierunkowskazów na kopalnię Guido. Mapka z lokalizacją poniżej.

Jeśli nie masz jeszcze planów na weekend to już masz :)! Dzwoń, rezerwuj i jedź na Górny Śląsk!