Lizbona, Moje podróże, Portugalia
komentarze 2

Lizbona, królowa Portugalii

Przeczytałam niedawno na jednym z blogów, że Lizbona pod przykrywką miejsc znanych z przewodników ukrywa swoje prawdziwe oblicze – odrapane kamienice z odpadającymi azulejos, ściany pokiereszowane grafitti na każdym kroku, bezdomnych śpiących na chodnikach. Taka jest prawda, widziałam, ale mimo to Lizbonę zapamiętałam jako niesamowicie klimatyczne miasto z wąskimi uliczkami, kolorowymi kamienicami, przyjaznymi ludźmi. I to wszystko razem z miejscami z przewodnika plus zwykły spacer a la “zgubić się” powodują, że chce się tutaj wrócić.

Jakie miejsca polecam do odwiedzenia w Lizbonie?

 1. Praca dos Restauradores to idealny start do dłuższego spaceru. Na placu znajdziesz przystanek Elevador da Gloria z żółtym wagonikiem, windy, która zawiezie Cię do jednego z licznych punktów widokowych (Miradouro de São Pedro de Alcântara).
 2. Całkiem niedaleko znajduje się najstarszy punkt, gdzie serwują ginjinha czyli coś a la polska nalewka z wiśni. Przed tym małym sklepikiem zawsze stoi tłumek z kieliszkami w rękach, nie przegapisz tego miejsca:).
 3. Warto na pewno zajrzeć do kościoła de São Domingos – wnętrze jest bardzo zaskakujące, a historia tego miejsca dość smutna (koniecznie poczytaj!). Kościół jest zaraz obok tego sklepiku, gdzie serwują wiśniówkę.
 4. Po drugiej stronie ulicy stoi budynek z charakterystycznym wejściem w kształcie dwóch podków – to dworzec Rossio, stąd odjeżdża kolejka m.in.do Sintry i do Cascais.
 5. Z kościoła de São Domingos kieruj się na zachód w stronę Zamku Świętego Jerzego. I ten spacer polecam w wersji “zgub się”, bo dzielnica Mouraria, przez którą będziesz przechodzić idealnie się do tego nadaje – uliczki, schody, pranie nad głowami.
 6. Zamek Świętego Jerzego to świetny punkt widokowy i miejsce ciekawe dla wszystkich interesujących się historią. Można tutaj spędzić dłuższą chwilę odpoczywając w cieniu drzew, pijąc vinho da casa i podziwiając widoki.
 7. Z zamku warto uliczkami kierować się do Alfamy. To dzielnica Lizbony kojarzona z artystami. W wielu lokalach wieczorem można posłuchać fado przy dobrej kolacji i kieliszku domowego vinho. Zwracaj uwagę na azulejos, na wystroje balkonów, na kolorowe drzwi do kamienic. To naprawdę kolorowa dzielnica.
 8. Praca do Comercio to plac nad samym brzegiem Tagu z pomnikiem i charakterystycznym łukiem – wejściem do miasta. Tu zawsze spotkasz tłumy turystów, tu fajnie przyjść na zachód słońca, tu możesz trafić na koncert zespołu np. z Wysp Zielonego Przylądka.
 9. Praca Luís de Camões to mały placyk, do którego dotrzesz znad brzegu Tagu uliczkami pełnymi sklepów ze wszystkimi znanymi markami. Na tym placyku stoi charakterystyczny sklepik-okrąglak, w nim kupisz coś do picia np.piwo, w knajpach obok ze stolikami na chodniku możesz coś zjeść, możesz też posiedzieć pod pomnikiem w centrum placu i posłuchać muzyki na żywo, bo tutaj też zawsze jakiś grajek zawita. Swój przystanek ma tutaj najbardziej oblegany przez turystów tramwaj linii 28.
 10. Całkiem niedaleko stąd do Elevador de Santa Justa, windy niemniej znanej niż lizbońskie tramwaje. Nie wiem czy warto stać w kolejce, która jest tu elementem stałym. Sama winda z zewnątrz jest piękna, a widoki z niej są przypuszczam podobne do tych, ze wszystkich punktów widokowych w Lizbonie, których jest sporo i są darmowe.
 11. Belem to osobna historia, nieco dalej od centrum Lizbony, oblegana przez turystów – po pierwsze piękny Pomnik Odkrywców i u jego stóp mozaika-mapa z trasami podróży portugalskich odkrywców, po drugie równie piękna Wieża Belem.
 12. Z Belem rzut beretem do Klasztoru Hieronimitów – piękny wewnętrzny dziedziniec otoczony piętrowymi arkadami z jasnego kamienia. Niech Cię nie zniechęci kolejka do kasy, bo szybko idzie, a w środku jest naprawdę pięknie.

Gdziekolwiek nie będziesz to po prostu idź, idź przed siebie tymi wąskimi uliczkami, wspinaj się po schodach, pij kawę i po prostu sobie chodź i obserwuj. Lizbona nie śpi, tętni życiem całą dobę. Właściwie wszędzie, gdzie będziesz, będzie coś co Cię zauroczy. To jest przepiękne miasto z duszą, z sercem bijącym całą dobę.

 • Zgadzam się, Lizbona jest piękna i nawet te budyneczki z odpadającymi azulejos maja swój klimat 🙂 chętnie tak powrócę i jeszcze raz pogubię się w uliczkach Alfamy 🙂

  • To jest naprawdę świetna miejscówka:). I loty bezpośrednio z Polski:)