Malta & Gozo, Moje podróże
Leave a comment

Malta praktycznie

Jak dotrzeć na Maltę?

Najprostsza droga to samolotem. Z Polski na Maltę dolecimy tanimi liniami – Wizzair z Warszawy i Gdańska oraz Ryanair z Wrocławia i Krakowa. Lot z Wrocławia trwa 2,5 godziny, z innych miast podobnie. Co ważne – niestety nie ma lotów przez cały rok z każdego miejsca niemniej na pewno w okresie wiosna-jesień znajdziemy połączenie.Alternatywą jest droga morska np. prom z Sycylii. Malta jest członkiem UE stąd z dokumentów do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.

Jak poruszać się po wyspie?

Wypożyczalnia samochodów – już na lotnisku po opuszczeniu terminala możemy skorzystać z usług jednej z firm wynajmujących auta. Warto jednak przejrzeć oferty jeszcze przed wylotem i wybrać najodpowiedniejszą dla sobie. Pamiętamy o ubezpieczeniach i jeśli podróżujemy z dzieckiem o foteliku. Małe autko czteroosobowe wystarczy w zupełności do codziennych wycieczek. Bak paliwa starczy na około tydzień przy założeniu, że korzystamy z auta codziennie. Warto, aby kierowcą była osoba niemająca problemów z manewrami – miejsc do parkowania wszędzie jest mało, a jeśli są to parkujemy na tzw. grubość lakieru. No i ciekawostka – na Malcie obowiązuje ruch lewostronny!

Po wyspach kursują autobusy. Rozkład jazdy i przystanków znajdziemy w internecie. Informacje o samych biletach również. Jest to dobra alternatywa dla podróżujących z mniejszym portfelem aczkolwiek trzeba mieć odrobinę więcej cierpliwości – podobno rozkład jazdy a przyjazd autobusu nie zawsze idą w parze.

Gdzie nocować?

Do wyboru mamy właściwie każdy rodzaj noclegowni – od hosteli po drogie hotele. Pamiętajmy, że latem temperatury są tutaj wysokie, a nawet wizyta w końcu września może stać się przyjemniejsza, gdy mamy w sypialni klimatyzację. Odnośnie samej lokalizacji – tutaj naprawdę wszędzie jest blisko więc wybierając miejsce zwróćmy bardziej uwagę czy chcemy wieczorami poimprezować – wtedy St.Julien będzie odpowiednie , czy wolimy wypić kawę poranną na tarasie z widokiem na morze – wtedy polecam północno-wschodni brzeg. Miejsca noclegowe są również na Gozo.

Polecam odwiedzenie portali www.airbnb.pl oraz www.booking.pl.

Posiłki

Jeśli mamy do dyspozycji kuchnię to zakupy spożywcze możemy zrobić albo w małych sklepikach (polecam warzywa i owoce) lub w sieci sklepów Lidl. W ofercie znajdziemy wszystko to, co charakterystyczne jest dla kuchni południa Europy z naciskiem na kuchnię włoską.

Taka sama kuchnia dominuje w restauracjach. Królują makarony i owoce morze z rybami i ośmiornicą na czele. Z potrwa lokalnych warto przyjrzeć się pilnie przystawkom – fasola “jasiek” lekko ugotowana w sosie z papryczką chili zaostrzy smak przed daniem głównym. A na główne danie na pewno tuńczyk czy miecznik oraz ośmiornica i krewetki. W niejednej knajpce znajdziemy w ofercie pizzę z pieca – też warto! Obiad w restauracji to wydatek ok. 15-25 Euro za osobę.

Pogoda

Najcieplej jest od czerwca do września – między 25 a 30 stopni. Pozostałe miesiąca to średnia temperatura od 14 do 25. Opady zaczynają się we wrześniu i kończą w lutym/marcu. W najgorętszych miesiącach polecam korzystanie z wszelki czapek z daszkiem i kapeluszy oraz używanie kremów z filtrem UV.

Ceny

Malta należy do strefy Euro i nie jest najtańszym krajem dla Polaka. Ceny są identyczne jak w Polsce … tylko trzeba je przemnożyć x4. Dotyczy to i paliwa i żywności. Pamiętajmy, że jadąc na wakacje rezygnujemy z posiłków w domu, ale na wyjeździe też musimy jeść :).

Jeśli masz więcej pytań to zapraszam do ich zadawania w komentarzach.