Moje podróże, Polska
Leave a comment

Morze i wulkan na Opolszczyźnie – Geopark Góra Świętej Anny – must see!

Czy jeśli napiszę, że jest to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć profil środkowego wapienia muszlowego z dobrze zachowaną fauną, to spowoduje to, że się zainteresujesz i tam pojedziesz? Hmmm, ale co to ten wapień muszlowy? Dobrze zachowana fauna? Zbyt naukowo, zbyt książkowo. A zatem powiem tak – na Opolszczyźnie jest takie magiczne miejsce, gdzie dziś widać wszędzie skały i trawę, a bardzo bardzo dawno temu było tutaj morze… Tak, cieplutkie morze, z czystą wodą, gdzie żyły sobie różne roślinki i zwierzątka m.in.koralowce, jak dziś na rafach przy Australii. Skąd to wiem? Bo cała historia Ziemi zapisana jest w skałach i na tym właśnie polega magia geologii – na patrzeniu pod nogi i wokół siebie i dostrzeganiu szczegółów, które zaintrygują. W efekcie zapytasz “A skąd w tym kamolcu odcisk przypominający nadmorską muszelkę?” i na to pytanie odpowie Ci geolog.

Geopark Góry Świętej Anny jest jednym z trzech w Polsce i powstał dzięki staraniom osób pracujących w tym rejonie – również dzięki mojemu koledze Markowi, który oprowadził naszą grupę po geoparku i opowiedział o szczegółach. Jeszcze nie tak dawno temu w miejscu, gdzie dziś są ścieżki dydaktyczne z opisem ciekawych elementów geoparku funkcjonowało nielegalne wysypisko śmieci. Dziś przyjeżdżasz i idziesz na spacer, wiosną i latem w towarzystwie owiec, które wypasane są tutaj w celu rekultywacji terenu.

Co ma spowodować, że zamiast oglądać “Klan” przyjedziesz właśnie tutaj?

  1. Idealny teren na spacer – zielono, świeże powietrze, cisza i spokój
  2. Spacer niewyczerpujący fizycznie – nie obawiaj się, to nie wejście na Śnieżkę – załóż wygodne buty i czapkę z daszkiem i ruszaj!
  3. Spacer w wersji bez pośpiechu zajmie Ci około godzinki, z dzieciakami trochę dłużej – jest tu sporo miejsca do hasania
  4. Ścieżka dydaktyczna uzbrojona jest w tablice informacyjne – czytaj! Uruchom wyobraźnię i pomyśl jak wyglądał świat 230 milionów lat temu (!)
  5. Dowiedz się co to jest nefelin, poszukaj skamieniałości w skałach, przyjrzyj się ścianie z kamienia, by dostrzec szczegóły i wyobrazić sobie jak wyglądał ten teren w czasie, gdy panowało tutaj cieplutkie morze
  6. Kończąc spacer rozglądnij się – widzisz trójkątne wzniesienie dziś porośnięte zieloną trawką? To nic innego jak stożek wulkaniczny! Tak jest, nie tak dawno, bo 27 milionów lat temu na skutek potężnych ruchów w skorupie ziemskiej gorąca magma znalazła w końcu ujście i właśnie tutaj wylała się na powierzchnię!

Geologia jest bardzo ciekawą nauką i może być w przystępny sposób przekazana każdemu. Trzeba tylko chcieć. Jeśli zainteresowało Cię to miejsce – Geopark Góry Świętej Anny – to zapraszam. Dla mnie odwiedziny w Geoparku były też okazją do spotkania z moją geologiczną ekipą – w żadnym innym towarzystwie kilkuletnie dzieci nie kojarzą kolorów z minerałami ani nie rozprawiają o bombach wyrzucanych przez wulkany :). Tak działa właśnie magia nauki – wszystko można przekazać własnymi słowami. I ze względu na nasze spotkanie trochę będzie więcej prywatności w tym poście niż zwykle ze względu na towarzystwo geologów – pozdrawiam Was serdecznie!

A Ciebie zapraszam na wycieczkę do Góry Świętej Anny! Wstęp darmowy!

Szczegóły znajdziesz pod tym linkiem – tu.