Moje podróże, Polska, Wrocław
Leave a comment

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu – pierwszy i na pewno nie ostatni koncert za mną!

Budowa Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu trwała kilka lat, a mury rosły w centrum miasta i przyciągały wzrok. Budynek jest bardzo charakterystyczny – jego bryła oraz materiały i kolorystyka, w jakiej jest utrzymana elewacja, mają przypominać pudło rezonansowego instrumentu strunowego. Sześć poziomów na powierzchni i trzy pod ziemią plus podziemny parking na 700 aut. Wnętrze gmachu zaraz po wejściu do środka to kolory czarny i biały – klawiatura fortepianu. Główna sala koncertowa to miejsca dla 1800 osób chcących – dosłownie – poczuć muzykę. Parter, amfiteatr, chór oraz 3 poziomy balkonów. Scena dla orkiestry może zmieniać swą wielkość zależnie od potrzeb (kosztem kilku rzędów dla publiczności na parterze).

By jakość dźwięku była doskonała sala jest akustycznie odizolowana od świata zewnętrznego.

Dźwięk rozchodzi się od ścian, podwieszanego sufitu, który ustawia się zależnie od koncertu.
Zastosowano tutaj technologię “box in box” – ruchome ściany, które również regulowane wpływają na to, co i jak dociera do naszych uszu. Sale kameralną są trzy i znajdują się pod ziemią. W nich odbywają się mniejsze koncerty oraz nagrania. Różnią się one powierzchnią. Miejsca w tych salach nie są numerowane i wszystkie są na jednym poziomie. Podłoga jest drewniana, a wyposażenie sal ruchome i można ich wnętrze aranżować w zależności od potrzeb koncertu.

Wnętrze gmachu skrywa również Bistro, które działa niezależnie od koncertów oraz sklepik muzyczny. W czasie koncertów do dyspozycji gości jest bar i drink bar, z których można skorzystać w trakcie przerw.

W budynku działają windy, są oczywiście szatnia i toalety. A co ciekawe na niektórych poziomach są małe wystawy malarstwa i rzeźb – coś dla oka w tej świątyni muzyki.

Dla chcących odwiedzić wnętrze bez uczestnictwa w koncercie jest taka opcja – w tej chwili raz w miesiącu. Bilet to koszt 10 pln (ulgowy 5 pln) – daty zwiedzania oraz informacje dostępne są pod linkiem www.

Koncerty grane w NFM to nie tylko muzyka klasyczna. Zresztą muszę to przyznać – jestem muzycznym laikiem, a i tak koncert w sali głównej był niesamowity więc myślę, że dla każdego wysłuchanie repertuaru Wrocławskiej Filharmonii nawet na pojedynczym koncercie będzie przyjemnością samą w sobie. W repertuarze znajdziecie klasykę oraz jazz, na który mam zamiar się udać. Jest też specjalny projekt “Speaking concerts” dla tych, którzy chcieliby nabyć trochę muzycznej wiedzy. I cały zestaw zajęć dla młodszych melomanów, którzy lubią muzykę od najmłodszych lat – oferta szeroka!

Ceny biletów zaczynają się już od 20 pln. Oferta biletowa jest również szeroka – są bilety rodzinne, szkolne, grupowe itp., a nawet dla przyszłych mam! Wszystkie możliwości znajdziecie na stronie www NFM.

Ważne zakładki informacyjne na stronie NMF:

  1. Repertuar
  2. Bilety
  3. Zajęcia edukacyjne