dobrze wiedzieć, Polska, Wrocław
Leave a comment

Obudź Wrocław! Rozpoczęcie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu!

Czy wiedzieliście, że pojęcie “iloraz inteligencji” zostało opracowane we Wrocławiu? Dziś organizatorzy Europejskiej Stolicy Kultury  2016 żartują, że każdy, kto weźmie udział w obchodach tego przedsięwzięcia, podwyższy swój IQ o kolejne punkty. Dlaczego? Bo to swojej długiej i skomplikowanej historii Wrocław dzisiaj zawdzięcza otwartość i tolerancję na kulturę, religię, sztukę, na ludzi. ESK 2016 ma dać wszystkim – i Wrocławianom i gościom naszego miasta – dostęp do kultury. Przez cały rok odbędzie się cała masa różnych działań związanych z tą sferą naszego życia, która w dobie nadgodzin i pracy w korporacjach podupada. A na sztukę i kulturę zawsze powinniśmy znaleźć czas, bo co innego poszerzy lepiej nasze horyzonty?

Obchody otwarcia ESK 2016 rozpoczną się w najbliższy weekend 15-17 stycznia. Aby wziąć w nich udział wystarczy wyjść z domu, do czego bardzo zachęcam. To będzie wyjątkowy weekend w historii miasta, wydarzenie chyba jedno z ważniejszych od wielu wielu lat. Ten weekend i ten rok pokażą światu, jak Wrocław jest otwarty, jak zbudowany na czterech religiach potrafi być tolerancyjny dla Wszystkich obywateli świata. Ten weekend jest szczególny z mocnym naciskiem na niedzielę, kiedy przez Wrocław przejdą pochody czterech Duchów. Duchów, które są odzwierciedleniem naszej historii. Zapraszam Was do udziału w tym niesamowitym wydarzeniu!

Niedziela 17 stycznia – gdzie dołączyć do Pochodu Czterech Duchów Miasta i co nas czeka na trasie?

Z czterech części Wrocławia o godzinie 16:00 wyruszą pochody prowadzące uczestników na wielki finał do Rynku:

  1. Duch Powodzi – Zajezdnia tramwajowa “Dąbie” przy ulicy Tramwajowej
  2. Duch Odbudowy – Zajezdnia tramwajowa na ulicy Grabiszyńskiej
  3. Duch Wielu Wyznań – “Wezwanie” – zajezdnia tramwajowa “Popowice” przy ulicy Legnickiej
  4. Duch Innowacji – “Iskra” – Wyższa Oficerska Szkoła Wojsk Lądowych przy ulicy Czajkowskiego
źródło zdjęcia: www.wroclaw.pl

źródło zdjęcia: www.wroclaw.pl

Na trasach pochodów będą czekać niespodzianki. Będzie kolorowo i bajecznie, bo w całym przedsięwzięciu biorą udział również artyści. Uczestnicy otrzymają kolorowe peleryny – każdy pochód w swoim kolorze – by po spotkaniu się w finałowym miejscu kolory się wymieszały dając świadectwo otwartości i tolerancji naszego miasta. A finał nie gdzie indziej jak na wrocławskim Rynku o godzinie 18:30 – spektakularne widowisko, w którym weźmie udział 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy oraz 300 rowerzystów. Zostaw swój ślad w historii Wrocławia i dołącz do nas!

Najważniejszym wydarzeniem tego weekendu będzie Pochód Duchów. Ale weekend to przecież nie tylko niedziela – już od piątku swoje podwoje otworzy wiele ciekawych miejsc, a nas czeka w sumie ponad 100 kulturalnych wydarzeń, zaczynając od weekendu Food Trucków na Nowym Targu. Szczegółowy program znajdziecie na stronie ESK2016.

źródło zdjęcia: www.wroclaw.pl

źródło zdjęcia: www.wroclaw.pl

Na ten niesamowity weekend zapraszam Was wszystkich do wyjścia z domu! Pokażmy światu, że jesteśmy Europejską Stolicą Kultury!