Moje podróże, Polska, Wrocław
Leave a comment

Perfekcyjny dzień we Wrocławiu – druga odsłona wycieczki w 24h

Czy jeden dzień wystarczy, by poznać tak duże miasto, jak Wrocław? Wystarczy na pewno, by poczuć klimat, by zobaczyć kilka interesujących miejsc, by dobrze zjeść. Wystarczy, by nabrać apetytu na więcej i wrócić tu na dłużej. Zapraszam na kolejny perfekcyjny dzień we Wrocławiu! To kolejna odsłona – pierwszą wycieczkę znajdziecie tutaj. Udanego spaceru!

Poranek

8:00 – Pożywne śniadanie zjedz w Moosli Breakfast & Coffee (Piaskowa 5/1A), gdzie skomponujesz własne danie (idealne miejsce dla wegetarian, wegan i bezglutenowców). Wypij kawę i rusz w drogę, skręcając w prawo.

8:30 – Wstąp do Hali Targowej, która mieści się w ponad stuletnim budynku z czerwonej cegły. Koniecznie wejdź na piętro, by podziwiać niezwykłą architekturę tego miejsca.

9:00 – Po wyjściu z Hali przespaceruj się Bulwarem Xawerego Dunikowskiego w stronę Mostu Pokoju. Po lewej stronie zobaczysz zabudowania Ostrowa Tumskiego, wyspy należącej do wrocławskiej archidiecezji. Dwie charakterystyczne wieże – to wrocławska Katedra. Po prawej będziesz mijać Bastion Ceglarski, pozostałość po fortyfikacjach miasta. Za bastionem znajduje się Zatoka Gondoli, gdzie możesz wypożyczyć kajak lub rower wodny i wybrać się na samodzielną wycieczkę po Odrze lub skorzystać z wodnego tramwaju.

11:00 – Po wycieczce Odrą zerknij koniecznie na Muzeum Narodowe – przepiękny budynek z licznymi rzeźbami, obrośnięty bluszczem, który zmienia kolory zależnie od pory roku. Spod muzeum kieruj się w stronę Rynku ulicą Purkyniego. Po lewej stronie na obrzeżach parku zobaczysz charakterystyczny budynek Panoramy Racławickiej, do której wstąp, by zobaczyć jeden z najdłuższych obrazów, dzieło Styki i Kossaka.

Południe

13:00 – Czas na obiad – masz ochotę na ostrego burgera, makaron z sosem lub kaszotto? Zapraszam do Drogi Mlecznej (ulica Krasińskiego 32) – po wyjściu z Panoramy przejdź przez Park Słowackiego na jego drugą stronę, gdzie zobaczysz budynek z czerwonej cegły – to Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Przejdź wzdłuż niego, przejdź na drugą stronę dużego skrzyżowania i po lewej stronie Krasińskiego znajdziesz Drogę Mleczną.

14:00 – Po napełnieniu brzucha czas na spacer – skręć w lewo, przejdź na drugą stronę ulicy i przejdź przez skwer na jego drugą stronę na ulicę Podwale. Skręć w prawo i przejdź wzdłuż przepięknych kamienic, w jednej z nich mieści się Konsulat Niemiec. Przejdź na stronę fosy miejskiej i obejdź ją wchodząc na Promenadę Staromiejską, która doprowadzi Cię do Wzgórza Partyzantów.

14:30 – Zejdź ze Wzgórza na ulicę Piotra Skargi, przejdź na drugą stronę ulicy i Promenadą Staromiejską idź przed siebie. Dojdziesz do Ogrodu Staromiejskiego, pięknie odnowionego z kolorową karuzelą.  Przy Ogrodzie znajduje się Teatr Lalek z małą fontanną przed wejściem.

15:00 – Stojąc przed wejściem do teatru dostrzeżesz Operę Wrocławską – kieruj się w jej stronę, w stronę ulicy Świdnickiej, najbardziej znanego deptaku we Wrocławiu. Za Operą znajduje się nowy budynek Narodowego Forum Muzyki, idąc do niego po prawej miniesz Pałac Królewski wraz z ciekawym ogrodem. A za NFM ulica Włodkowica wprowadzi Cię do dawnej Dzielnicy Żydowskiej z niepowtarzalnym klimatem.

15:30 – Koniecznie wejdź w bramę pod numerem 7 przy Włodkowica – tutaj odwiedzisz Synagogę Pod Białym Bocianem. Pod numerami 5-9 stoją kamienice należące do Zarządu Gminy Żydowskiej. Przejdź się Włodkowica aż do skrzyżowania z ulicą Antoniego, skręć w nią w prawo. To ulica, na której warto spędzić trochę czasu wolno spacerując i podziwiając elewacje kamieniczek. Pod nr 10 mieściła się loża masońska, pod nr 8 dostępna jest informacja turystyczna, a wlot na Antoniego otwiera ogromny budynek Pokoyhof i stojący przed nim pomnik Kryształowej Planety. Na wysokości nr 35 wejdź w wąską ulicę – Pasaż Hultaja – by zobaczyć kolorowe murale.

16:30 – Odpocznij na kawie w Central Cafe (Antoniego 10). Zjedź kanapkę lub coś na słodko, poczuj klimat dzielnicy, chwilę odsapnij.

Popołudnie i wieczór

17:00 – Czas na finałowy punkt programu – Wrocławski Rynek. Nie pomiń Placu Solnego, najbardziej znanej wrocławskiej kwiaciarni. Zagłęb się w wąskie uliczki wokół Rynku – poszukaj Jatek, uliczki artystów, przejdź się krótką Ofiar Oświęcimskich, koniecznie przespaceruj się Świdnicką, najbardziej znanym deptakiem w mieście.

19:00 – Pizza na kolację? Zapraszam – z polecenia Czytelniczki bloga – do Pieca na Szewskiej (ulica Szewska 44/46).