Christchurch, Moje podróże, Nowa Zelandia, Wellington
Leave a comment

Północ – południe

Wellington, stolica kraju. Duże miasta w Nowej Zelandii z punktu widzenia Europejczyka są … małe. Nie ma korków, ludzi mało, nikomu nigdzie się nie spieszy, pełen luz. Jeśli chodzi o zabudowę – typowa dla rejonów nękanych trzęsieniami ziemi, czyli parterowe domki z drewna. W Wellington w centrum są stoją również kilkupiętrowe biurowce. Wzdłuż wybrzeża wybrać się można na spacer i zasiąść na popołudniowej kawie w jednej z knajpek. Jeśli ktoś ma ochotę, to stąd wylatują wycieczkowe helikoptery. Panoramę miasta dobrze podziwiać z ogrodu botanicznego umieszczonego na wzgórzu. Wstęp do tego ogrodu – parku jest darmowy. Przy wejściu wita nas ogromne pole róż we wszystkich kolorach tęczy. W dolne partie miasta zjechać można zabytkowym cab-tramwajem, który swoją stację na na terenie ogrodu, na wzgórzu, a z dolnej stacji warto przejść się na Cuba Street, z artystycznym klimatem uliczkę, wzdłuż której zlokalizowane są restauracje z przeróżnymi kuchniami. Dla zaostrzenia smaków – kuchnia indyjska.

Tak naprawdę to ciężko, będąc tutaj, zorientować się, że jesteśmy w stolicy kraju. To nie jest miasto wieżowców, kobiet w białych koszulach i mężczyzn w garniturach. Faktycznie jest tutaj – jak na Nową Zelandię – więcej ludzi, są turyści, komunikacja miejsca wre. Na całe szczęście miasto ma swój własny klimat i jest on zbliżony do mniejszych miejscowości. W Wellington żegnam wyspę północną. Stąd lot do Christchurch, na wyspę południową.

Christchurch, miasto dwa lata z rzędu dotkniętego trzęsieniami ziemi (2010 i 2011 rok), co widać na ulicach do dzisiaj. Miasto do przejścia w pół dnia, zabytków raczej nie ma co szukać, a warto odwiedzić ogród botaniczny i przejść się przez centrum, aby zobaczyć zniszczenia po trzęsieniach. Atrakcją była wizyta u pingwinów – zaraz przy lotnisku znajduje się International Antarctic Centre (http://www.iceberg.co.nz/) . Pingwiny są słodkie! Oprócz oglądania zwierzaków można obejrzeć film 4D o Antarktyce i obejrzeć wystawy odnośnie przyrody tego rejonu świata.