Moje podróże, Polska
Leave a comment

Poznań – wycieczka na cały dzień – babka ziemniaczana, stare kamienice i palmy

Nigdy po drodze więc w końcu został obrany za cel – Poznań, stolica Wielkopolski. O smaku pyr z gzikiem i babki ziemniaczanej, w towarzystwie przepięknych starych kamienic i Ratusza niczym z pocztówki z samych Włoch. Wszędobylskie koziołki, symbol miasta. Jest gdzie pochodzić, pospacerować. Dobre miejsce na wypad weekendowy. Zapraszam na spacer po Poznaniu, zaraz po wizycie w Muzeum Arkadego Fiedlera w podpoznańskim Puszczykowie.

Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera to miejsce, które odwiedzić musi każdy mniejszy i większy podróżnik. Jakim zwariowanym pomysłem 100 lat temu musiała być wyprawa do Amazonii? Jakim zainteresowaniem cieszą się do dziś opowieści o Kanadzie, Ameryce Południowej, Afryce zawarte w licznych książkach? Odwiedź Puszczykowo, podziwiaj kolekcję podróżniczych pamiątek i ruszaj w kolejną wyprawę! Książek poszukaj w mojej ulubionej Księgarni Podróżnika.

Dojazd z Wrocławia zajmie Ci około 2,5h, z Poznania 20 minut. Bilety 9 i 10 pln. Muzeum zamknięte jest w poniedziałki. Niezbędne informacje tutaj.

 

Stary Rynek z przepięknym włoskim Ratuszem, który można zwiedzać, oraz z najstarszym zegarem astronomicznym w Europie. W samo południe z wieży Ratusza grany jest hejnał na trąbce oraz przedstawienie dają trykające się koziołki – symbol Poznania. Koniecznie zwróć uwagę na rycerza w zbroi – to pręgierz i zaraz obok kolorowe domki budnicze. Fontanny przywitają Cię w każdym narożniku Rynku. Pospaceruj!

 

Deptakiem Półwiejska przejdź się do Starego Browaru mijając liczne sklepy, sklepiki, knajpy i kebabownie. Skąd ich w Poznaniu tyle? Na Półwiejskiej zatrzymaj się przy pomniku Starego Marycha – starszy pan z rowerem to symbol poznańskiej gwary inspirowany fikcyjną postacią z radiowego słuchowiska. Dotknij roweru – na szczęście!

 

Wejdź do Starego Browaru, nawet jeśli nie przepadasz za zakupami. Oprócz funkcji galerii handlowej budynek z czerwonej cegły jest również centrum sztuki współczesnej. Rozejrzyj się – przywita Cię piękna rzeźba w postaci czarnej maski. Popatrz z górę! To jedna z piękniejszych galerii handlowych w Polsce. A zaraz obok niej mały Park Dąbrowskiego – idealny na chwilę relaksu.

 

Zjedz obiad w Pyra Bar, gdzie serwują tradycyjną wielkopolską kuchnię. Przepyszna babka ziemniaczana! Zakochałam się! Najesz się do syta, napijesz domowego kompotu jak u babci i zapłacisz niewiele. Polecam!

 

Zmień klimat na tropikalny i spędź godzinę w jednej z największych palmiarni w Europie, zaraz przy Parku Wilsona. I wielkie palmy i bananowce i potężne kaktusy. Kolorowe roślinki z tropików i uboga roślinność sawanny. Kilka akwariów, kawa w palmowej kawiarni. Przyjemne miejsce dla oderwania się od zabytków.

 

Koniecznie odwiedź Katedrę na Ostrowie Tumskim. Przepiękna Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, z grobami pierwszych królów Polski. To jest coś! Za darmo przespaceruj się po kościele, zajrzyj w boczne nawy. Przy katedrze znajduje się rezerwat archeologiczny Genius Loci, w pełni multimedialny – może Cię zainteresuje?

 

Czerwonym Mostem Biskupa Jordana za katedrą przejdź na Rynek Śródecki. Tutaj przywita Cię kilka małych knajpek z klimatem i kawiarnia La Ruina, jedno z hipsterskich miejsc w Poznaniu. Na ścianie kamienicy, gdzie znajduje się La Ruina kolorowy mural-reklama znany z licznych zdjęć w sieci. Cicho, spokojnie, dobre miejsce na kawkę i ciasto.

A na sam koniec dnia pojedź nad Jezioro Maltańskie. Należy Ci się chwila na odpoczynek. Malta to miejsce idealne na piknik, spacer, chwilę na poleżenie na trawie. Pełno tutaj biegaczy, rowerzystów. Często odbywają się tu większe imprezy – sprawdź rozkład dnia! Może przejechać się zabytkową Maltańską Kolejką!