Moje podróże, Polska, Wrocław
Leave a comment

Renoma, galeria handlowa sprzed 85 lat

85 lat temu, dokładnie 2 kwietnia 1930 roku otwarto we Wrocławiu dom towarowy berlińskiej firmy Wertheim, największy w tamtych czasach w Europie budynek o konstrukcji szkieletowej. Historia Wrocławia należy do dość burzliwych stąd aż trudno uwierzyć, że budynek ten funkcjonuje aż do dziś i jest jedną z ikon miasta, a wnętrze nadal służy działalności handlowej. Obecna nazwa to “Renoma”, została wybrana w latach 70-dziesiątych przez czytelników ówczesnej wrocławskiej gazety “Słowa Polskiego”.

Jak się zaczęła historia Renomy? Rodzina Wertheim wykupiła działkę przy dzisiejszej ulicy Świdnickiej 40, na której funkcjonował wówczas hotel oraz znajdowało się kilka XIX-wiecznych kamienic. Po wyburzeniu tych budynków rozpoczęły się prace budowlane zgodnie z projektem prof. Hermanna Dernburga – w Hucie Karola w Wałbrzychu przygotowano konstrukcję szkieletową ważącą 3800 ton, szkło gięte na charakterystyczne zaokrąglone witryny sprowadzono aż z Belgii, a elewację wykonano między innymi z płatkowego złota. Umieszczono na niej głowy ówczesnych rajców miejskich oraz kwiatony, które zdobią elewację po dziś dzień. Wnętrze rozświetlone było przez specjalne świetliki, zapierało dech przestrzenią, a nowoczesności dodawały windy oraz ruchome schody. Na najwyższym piętrze znajdowała się restauracja oraz część z salami konferencyjnymi. Rozciągał się stąd widok na Wrocław oraz na Karkonosze.

Lata trzydzieste przyniosły prześladowania Żydów, co dotknęło również rodzinę Wertheimów, a skutkiem tego było sprzedanie domu towarowego niemieckiej firmie, która część handlową zmniejszyła adoptując powierzchnię na biura, a w restauracji utworzyła kantynę dla niemieckich żołnierzy. Do 1945 roku budynek funkcjonował pod nazwą AWAG (Allgemeine Warenhendelsgesellschaft mbH). W czasie wojny budynek uległ zniszczeniom, zachowała się część elewacji i szkieletowa konstrukcja, a w roku 1947 po remoncie działalność handlową rozpoczęto na parterze budynku, remontując w tym czasie pozostałe piętra i otwierając je w kolejnych latach aż do lat 80-tych. W 1997 roku Dom Towarowy Centrum – bo taką nazwę wtedy nosił – został sprywatyzowany, a nowy właściciel postawił wyremontował budynek dbając o szczegóły, czego zabrakło przez te wszystkie lata od zakończenia wojny. Umocniono konstrukcję, zainstalowano nowe windy i schody, zamontowano klimatyzację. Obecny właściciel budynku prowadzi w nim przede wszystkim galerię handlową, nowoczesną, z zaadoptowaną również na ten cel piwnicą. Na górnych kondygnacjach znajdują się biura.

Dzisiejsze Centrum Handlowe Renoma to nowoczesny dom handlowy. Pamięta wnętrza tego budynku sprzed 10, 15 lat kiedy na ogromnych powierzchniach można było kupić przede wszystkim ubrania i obuwie, ale także znajdowały się tam stoiska z pasmanterią, usługi takie jak szewc, krawiec czy dorabianie kluczy, o których dzisiejsze pokolenie wie chyba tylko z podręczników do historii. Pamiętam stare ruchome schody i stare windy, którymi przejażdżka przyprawiała o gęsią skórkę. Dziś w dobudowanej nowoczesnej części znajduje się wielopoziomowy parking, a z jego dachu roztacza się widok na panoramę miasta.

Stare fotografie zaczerpnięte ze strony http://dolny-slask.org.pl/