Hiszpania, Moje podróże
Leave a comment

Sewilla, stolica Krainy Słońca

Andaluzja to kraina słońca. To właśnie tutaj jest najwięcej słonecznych dni w ciągu roku w Europie więc gdy spędzałam kwietniowy weekend w Sewilli w ogóle nie zdziwiła mnie temperatura prawie 30 stopni. Było bosko, bo we Wrocławiu w tym samym czasie królowały kurtki i czapki, a ja ganiałam z odkrytymi kolanami i w sandałach cały boży dzień!

Sewilla jest miastem dużym, stolicą Andaluzji. Z dala od morza, niedaleko gór osłonięta od zimnych wiatrów i pełna turystów. Co ciekawe większość tych turystów to Hiszpanie. Język polski słyszałam może aż raz, kilka razy niemiecki i francuski i to tyle. Może to jeszcze nie sezon? Ale co tu się musi dziać, jak sezon jest w pełni! 🙂

Co koniecznie musisz zobaczyć będąc chociaż jeden dzień w Sewilli?

  1. Katedra Najświętszej Marii Panny – wejście do niej prowadzi przez małe muzeum, sama katedra zachwyca swoją kubaturą. W środku znajdziesz m.in. ogromne organy w drewnianej oprawie, piękny złoty ołtarz oraz pomnik Krzysztofa Kolumba. Punkt obowiązkowy. Wejście płatne, zawsze jest kolejka, ale szybko się przesuwa. Można wypożyczyć za dodatkową opłatą audioprzewodnik.
  2. Przy katedrze stoi piękna Giralda – minaret, pozostałość po czasach Muzułmanów, która tak olśniła ówczesny świat islamu, że na jej wzór budowano i zdobiono minarety w arabskich miastach. Można wejść na Giraldę – zapytaj o bilet wstępu przy wejściu do katedry!
  3. Dawna fabryka cygar – to tutaj tysiące kobiet skręcało cygara na swych udach! Dzisiaj drugi co do wielkości budynek w Hiszpanii, mieszczący rektorat uniwersytetu i kilka wydziałów. Nie mam zdjęć, bo ten oto przystojniak po drugiej stronie ulicy przykuł mą uwagę:
  4. Plac Hiszpański w kształcie połówki koła, otoczony galeriami, wzdłuż których płynie leniwa rzeczka, a nad nią są cztery mostki symbolizujące cztery hiszpańskie królestwa. Zwróć uwagę na azulejos czyli 48 obrazów ułożonych z ceramicznych płytek. Każdy obraz odpowiada jednej prowincji i przedstawia ważne dla niej historyczne wydarzenie.
  5. Park Marii Luizy, który wraz z Placem Hiszpański tworzy jeden duży obszar – to miejsce idealne na schronienie się w cieniu pięknych ciepłolubnych drzew, na spacer i na oddech od miasta i jego tłumów. Sporo tutaj ludzi, bryczki jeżdżą, ale gdzieś ten zamęt i kurz zostały w centrum, a tu śmiało można nawet i piknik urządzić.
  6. Torre el Oro czyli Złota Wieża to również pozostałość po Muzułmanach. Stoi nad rzeką stąd przypuszczenia, że jej nazwa pochodzi od wyładunków złota ze statków. Możliwe też, że jej elewacja zdobiona była złotem. Dzisiaj wewnątrz znajduje się Muzeum Morskie.
  7. Plaza de Tores i piękna arena do walk z bykami, które pozostaną dla mnie zagadką, bo nie wiem jak tu czerpać przyjemność z męczenia zwierząt… Ale arena jest piękna, lśni biel jej elewacji w andaluzyjskim słońcu. Możesz odwiedzić muzeum korridy.

Jeśli czas Ci pozwoli to koniecznie odstój swoje w kolejce do Królewskiego Pałacu i jego ogrodów. Ja zostawiam sobie ten punkt na następny raz. A poza wszystkimi miejscami, które znajdziesz powyżej polecam po prostu spacer uliczkami Sewilli. Piękne stare kamienice, masa małych knajp, restauracji, kafejek i barów, do tego sklepiki z pamiątkami i lodziarnie. Tak po prostu się przejdź, by poczuć hiszpański klimat.