dobrze wiedzieć
Leave a comment

Spakuj się w walizkę

W długą podróż ciężko się spakować, tak mówią. Czy na pewno? Pierwszym krokiem jest zrobienie listy “must have”, kolejnym wpakowanie wszystkiego do walizek i ich zamknięcie. Bagaże muszą spełniać wymogi wymiarowe i wagowe linii lotniczych więc na dzień dobry musimy się ograniczać. Pomyślmy jak z głową wypełnić walizkę.

Sprawdzone rady przy pakowaniu głównego bagażu:

 1. Kosmetyczkę włóż do szczelnej reklamówki i zawiąż ją tak, aby w razie otwarcia się czy rozszczelnienia któregoś z kosmetyków wszystko w niej pozostało.
 2. Ten sam zabieg polecam przy pakowaniu apteczki.
 3. Jeśli chcesz mieć pewność, że nic się nie wyleje z butelek z kosmetykami możesz pod zakrętką umieścić kawałek folii aluminiowej (spożywczej).
 4. Do bocznej kieszeni włóż kilka reklamówek – przydadzą się do segregowania zużytych skarpet i bielizny od czystych ubrań lub do przewozu zakurzonych butów.
 5. W głównej komorze walizki – buty rozłóż po bokach komory, do środka zapakuj ubrania najlepiej zwinięte w rulony. Pozwoli to uniknąć zagnieceń i ułatwi wypełnienie przestrzeni. Możesz również dno wyłożyć spodniami tak, aby nogawki wystawały poza walizkę, na spodniach ułożyć rulony z tshirtów i krótkich spodenek, a potem wszystko nakryć długimi nogawkami spodni.
 6. Jeśli zabierasz ze sobą koszule umieść je na wierzchu.
 7. Bieliznę zapakuj do przewiewnego worka i umieść między rzeczami. Skarpetki możesz również upchnąć w butach.
 8. Przy brzegach walizki zawsze zostaje trochę wolnego miejsca – umieść tam paski do spodni, zwinięte w rulon ręczniki szybkoschnące czy miękkie klapki.
 9. Zabierasz suszarkę? Kup najmniejszą, jaką znajdziesz w markecie, za 30 pln. Sprawdzi się idealnie i zajmie mało miejsca.
 10. Bluzę czy sweter, które zajmują sporo miejsca rozłóż na zapakowanych rzeczach, na samym wierzchu i zapnij wewnętrzne paski w walizce, które utrzymają Twój bagaż w ryzach.
 11. Po zapięciu tych pasków po bokach walizki powstanie pusta przestrzeń – tutaj pakujemy tylko miękkie rzeczy, które w trakcie transportu walizki nie ulegną zgnieceniom.
 12. Elektronikę, suszarkę i tego typu rzeczy umieść między ubraniami najlepiej tak, aby nie stykały się z niczym twardym. Kable ładowarki, karty pamięci spakuj do reklamówki lub strunowej torebki.
 13. Pamiętaj, by ciężar rozłożyć w walizce tak, aby po postawieniu jej w pionie najcięższe rzeczy znalazły się na dnie – walizka nie przewróci się.

Spakowanie bagażu podręcznego to osobna historia. Po pierwsze sprawdzamy wymiary. Po drugie szykujemy osobną listę “must have”. Na długą podróż polecam zabrać ze sobą na pokład samolotu:

 1. Podręczną kosmetyczkę – do kupieniach w sieciowych drogeriach – strunowa przezroczysta torebka z pojemnikami o małych pojemnościach, do których warto zabrać np. krem nawilżający (w samolocie jest suche powietrze). W kosmetyczce warto mieć szczoteczkę i pastę do zębów, nawilżone chusteczki, szczotkę do włosów czy krem do rąk. Mała toaleta pozwoli nam odzyskać lepsze samopoczucie podczas lotu.
 2. Dla długowłosych – nie zapomnijcie o miękkich gumkach do włosów, na pewno się przydadzą.
 3. Książkę, najlepiej w wersji elektronicznej lub czasopisma – możemy nabyć na lotnisku!
 4. Słuchawki, ładowarkę do telefonu, tablet, telefon – jeśli korzystamy podczas lotu z telefonu do grania lub słuchania muzyki – na podkładach samolotów znajdziemy bardzo często gniazdko (szukaj pod siedzeniem!) lub wyjście usb.
 5. Długopis – przydatny przy wypełnianiu karty wjazdu do kraju, gdzie będziemy przechodzić odprawę.
 6. Dokumenty i portfel! Akurat w tym przypadku jestem wyznawcą zasady, że to powinniśmy mieć zawsze przy sobie.
 7. W samolotach jest zazwyczaj chłodno stąd warto mieć ze sobą skarpetki i bluzę. Bluza zawsze też może nam posłużyć jako jasiek do spania.

Pakowanie się nie musi być chaotyczne i nieprzyjemne. Zrób to z głową, a po powrocie z podróży będziesz mieć mniej do rozpakowywania!