Moje podróże, Włochy
Leave a comment

Toskania – środek Włoch – top 4 i bonus!

Toskania. Z czym Ci się kojarzy? Sam środek Włoch, kwintesencja winiarskiego rejonu, pizza z pieca na cieniusieńkim cieście z pomidorami i serem. Tak i zapach rozgrzanej na słońcu bazylii. I te niekończące się pola na pagórkach, a gdzieniegdzie droga wyznaczona przez wysokie i smukłe topole do kamiennego domu z czerwoną dachówką. I winnice ciągnące się po horyzont. To jest sam środek Włoch, idealny pomysł na wakacyjną wyprawę. Oto moje must see w tym rejonie Włoch. Zapraszam!

Siena

Jedno z bardziej znanych turystycznie miejsc w Toskanii. Miasteczko słynące z odbywających się co roku Palio (2 lipca i 16 sierpnia), wyścigów konnych w ramach festynu na cześć Matki Boskiej. Gonitwa odbywa się na placu w centrum miasteczka, przypominającym budową amfiteatr. Znajduje się tutaj wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Sieny. Od placu odchodzi sporo wąskich uliczek wiodących na obrzeża miasta, gdzie można zostawić auto. Typowe kamienne domy z czerwoną dachówką, masa restauracji, barów, pizzerii, rzesze turystów. Musisz tu wstąpić!

 

Volterra

Mniej turystów dociera tutaj, a na pewno mniej jest późnym popołudniem. Jak we wszystkich miasteczkach Toskanii tu też spaceruje się wąskimi uliczkami, a domy są kamienne  z czerwoną dachówką postawione tak blisko siebie, że często jak podniesiesz wzrok w górę to ujrzysz suszące się pranie zawieszone między budynkami. Tu warto nabyć wisiorek czy bransoletkę z lokalnego alabastru (rodzaj gipsu) i deskę kuchenną z drzewa oliwnego. Polecam oczywiście wstąpić na lody! Jedyne w swoim rodzaju!

 

Piza

Polecam Pizę na bardzo późne popołudnie lub wieczór. W ciągu dnia nie zrobisz zdjęcia bez współtowarzyszy zwiedzania z całego świata. Zabawne są oczywiście wszystkie pozy, które przybierają, by na zdjęciu “podtrzymywać” sławną przechylającą się wieżę. Do placu z wieżą zachęcam, by się przespacerować, szczególnie popołudniem, gdy nie doskwiera upał. Drogo!

 

San Gimignano

Manhattan Toskanii, tak zwą to miasteczko słynące z kilkunastu czworobocznych wież, których pierwotnie było aż 72. Tradycyjnie wąskie uliczki, sklepiki, restauracje, pizzerie, ale koniecznie znajdź chwilę na lody w słynnej Gelateria Della Pizza (śmieszna nazwa:)). Tutaj czeka trochę wspinaczki po kocich łbach na szczyty miasteczka, ale widoki są niezapomniane!

 

Bonus: Jeśli chcesz spędzić czas na plaży bez zgiełku i tłumów to wybierz się na plażę z piaskiem białym i drobnym jak najlepsza włoska mąka w Rosignano Solvay na południe od Pizy. Dojazd: drogą SP39 na południe od centrum miasteczka, wzdłuż której jest parking z oznaczeniem dróżki wiodącej na plażę. Parking płatny.