Moje podróże, Polska
Leave a comment

Warszawa – Powstanie i Łazienki

To tak – lotnisko i korki. To dla mnie była Warszawa. Zawsze w pośpiechu, w delegacji lub z biletem do dalekich krajów. Aż przyszedł weekend, by dać szansę stolicy. Wprawdzie krótką, ale już wiem, że nie jedyną. Zupełne zaskoczenie. Okazało się, że wystarczyła wizyta w Łazienkach, by zobaczyć to miasto od innej strony.

Najsmutniejsze jest to, że jak zaczniesz szukać w necie co zobaczyć to pojawia się cała lista oklepanych miejsc typu Krakowskie Przedmieście, kolumna Zygmunta, Pałac Królewski…. Tak, jakby w tym hipsterskim mieście, gdzie każde rondo i główna ulica noszą imię walczących, poległych i innych bohaterów, nie było nic poza historycznymi miejscami. Szkoda. Bo to na pewno tak nie jest mimo, że ja zaczęłam mocno historycznie – od Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego – wycieczka iście historyczna, ciekawa i obowiązkowa – polecam!

Jest to na pewno miejsce wyjątkowe i idealnie wpisuje się w to miasto. Kartki z kalendarza prowadzą nas przez poszczególne piętra i opowiadają historię dzień po dniu. Przydaje się przewodnik – sporo wiedzy można wyczytać samemu z eksponatów niemniej jeśli ktoś z wiedzą nam opowie o dniach powstania zwiedzanie będzie pełniejsze. Samo muzeum jest nowoczesne, zrobione z rozmachem i sensem. Nie pasuje mi do niego jedynie mała część poświęcona obecnym siłom zbrojnym Polski. Reszta – bez zarzutu. Ogrom zniszczeń miasta prezentuje krótki film 3D. Można też chwilę poświęcić i obejrzeć na dużym ekranie urywki z „Kroniki Filmowej”. Głównym elementem muzeum są wielkoformatowe zdjęcia, dające niesamowity efekt.

Muzeum stworzono w budynku starej elektrowni tramwajowej z zabytkowej czerwonej cegły. Na zwiedzanie przeznacz około 2 godzin. Bilet możesz kupić przez www unikając stania do kasy (14 pln ulgowy, 18 pln normalny, audioprzewodnik 10 pln od sztuki). Przed budynkiem nie ma wytyczonego parkingu tylko dla zwiedzających – parkuje się na ulicy. Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych – na piętro wjeżdża się windą, są specjalne podjazdy dla wózków. W Muzeum jest też mała kaplica – w każdą niedzielę o 12:00 odprawiana jest tam msza.

Dojazd komunikacją miejską: metrem do stacji Rondo Daszyńskiego i krótki spacerek ulicą Przyokopową na północ; autobusy 102 do przystanku Siedmiogrodzka i 105 do przystanku Muzeum Powstania; tramwajami 1,9,13,15,22,24,25 do przystanku Muzeum Powstania.
Wszystkie informacje oraz możliwość kupna biletów przez stronę znajdziesz tutaj.

Łazienki Królewskie – spacer z artystyczną nutą, goframi i lodami – zielony odpoczynek w mieście!

Z czym kojarzą Ci się Łazienki Królewskie? Spacer? Pałac? Pawie przechadzające się majestatycznie wśród ludzi? Na pewno tak, do tego kawiarnia, lody, gofry, sporo ławeczek i alejek w ogrodach wokół pałacu będącego perłą klasycystycznej architektury. Zadbany i zielony zakątek Warszawy. Ale to nie wszystko – jeśli masz potrzebę kontaktu z kulturą znajdziesz coś interesującego w galerii czy to malarstwa czy rzeźby, możesz też posłuchać koncertu chopinowskiego lub wziąć udział w jednym z wydarzeń artystycznych organizowanych w Łazienkach szczególnie często wiosną i latem. Ta letnia rezydencja ostatniego króla Polski miała być wyjątkowym miejscem i jest do dzisiaj. Polecam każdemu zabieganemu turyście, by udał się tutaj na spokojny spacer. Naprawdę przepiękne miejsce!

Wstęp do Łazienek jest darmowy. Wstęp do poszczególnych obiektów z wystawami jest płatny i bilety nie są tanie – polecam nabycie karnetu. Wszystkie informacje o bieżących wydarzeniach oraz ceny biletów są dostępne tutaj.

Dojazd – Łazienki to rozległy teren z kilkoma bramami wstępu, a możliwości dojazdu jest sporo dobrze rozpisanych tutaj.

A na deser skoczyć możesz metrem przywitać się z Warszawską Syrenką na Powiślu. Jest to ostatni pomnik postawiony przed II wojną światową w Warszawie i jeden z nielicznych, który praktycznie bez szwanku przetrwał wojenną zawieruchę. Wychodzisz z metra i Twoim oczom ukazuje się Syrenka, Wisła i w oddali stadion narodowy i plaża mocno zapełniona we wiosenne i letnie wieczory. A zaraz obok Centrum Nauki Kopernik, które zostawiam sobie na następną wizytę w stolicy.

Dojazd metrem do stacji Centrum Nauki Kopernik lub autobusem 102 i 162 do przystanku o tej samej nazwie.

Bonus: w każdą niedzielę o 12:00 pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się honorowa zmiana warty z fanfarami. Mi się trafiła wersja policyjna. Taka ciekawostka!

Dojazd do Placu Piłsudskiego, gdzie znajduje się pomnik autobusem 111,116,128,175,178,180 do przystanku Plac Piłsudskiego lub 102,105,107,128,175 do przystanku Zachęta. Auto można zaparkować na ulicy Pasaż Niżyńskiego na tyłach Hotelu Victoria.