Moje podróże, Polska, Wrocław
Leave a comment

Welodrom we Wrocławiu

Welodrom, ciekawe słowo – betonowy lub drewniany tor kolarski o specjalnej konstrukcji zapewniającej nachylenie podłoża, służący do treningów i rozgrywania zawodów kolarskich. Taki obiekt sportowy od bagatela 85 lat znajduje się we Wrocławiu przy ulicy Żmigrodzkiej 243. Dziś pod opieką Wrocławskiego Klubu Kolarskiego, wyremontowany w 1998 roku, nadal dzielnie służy treningom i wyścigom. Zaprojektowany został przez Clemensa Schurmanna, niemieckiego kolarza, który po zakończeniu kolarskiej kariery zajął się projektowaniem welodromów – z wykształcenia był architektem. Projekt przewidywał również wybudowanie niezbędnej infrastruktury wokół toru czyli trybuny dla kibiców, szatni, stojaków dla rowerów czy budek-sklepików. Wrocławski welodrom powstał w ciągu zaledwie ośmiu tygodniu i do użytku został oddany w 1930 roku. Jest to tor betonowy o długości 200 m, bez zadaszenia. W jego wnętrzu znajduje się plac porośnięty trawą, na którym jest specjalny tor do rozgrzewki oraz miejsce do przygotowania siebie i rowerów do startu.  Tor betonowy, na którym trenują kolarze, jest pochylony, a największe przewyższenie wynosi 3,25 m. Jeździ się po nim na tzw. “ostrym kole” czyli rowerze, który nie ma przerzutek i aby jechać trzeba non stop pedałować, również jadąc z górki. Dziś welodrom nosi imię Wernera Józefa Grundmanna, jednego z najlepszych polskich kolarzy torowych lat pięćdziesiątych, wielokrotnego mistrza Polski, który trenował na wrocławskim torze. Grundmann po zakończeniu sportowej kariery zajął się trenowaniem zawodników m.in. Janusza Kierzkowskiego, sławy polskiego kolarstwa torowego.

Dziś, jeśli macie ochotę odwiedzić welodrom to najlepiej wybrać się tam na zawody kolarskie lub na trening kolarzy, by zobaczyć jak w praktyce ten tor działa. Na facebookowym profilu Wrocławskiego Klubu Kolarskiego lub samego welodromu znajdziecie informacje o takich wydarzeniach. Uwaga na dojazd – jadąc ulicą Żmigrodzką w stronę Poznania na skrzyżowaniu ze światłami zaraz po minięciu obwodnicy skręcamy ostro w prawo i jedziemy cały czas główną drogą okrążając nią budowę po prawej stronie. Na samym końcu tej drogi znajduje się mały parking przed bramą wjazdową tuż przy welodromie.

Przydatne linki:

Wrocławski Klub Kolarski: https://www.facebook.com/pages/Wroc%C5%82awski-Klub-Kolarski/339149926111604

Welodrom na facebooku: https://www.facebook.com/pages/Wroc%C5%82awski-Welodrom-im-Wernera-J%C3%B3zefa-Grundmanna/563762280403478?fref=ts