Gorges du Verdon, wielki kanion Europy

W triasie obszar dzisiejszej Prowansji pokrywało morze, które pozostawiło po sobie spore pokłady skał wapiennych. W jurze morze się wypłyciło i stworzyło dogodne warunki do rozwoju kolonii koralowców. W okresie kredy procesy geologiczne związane z wypiętrzaniem Alp spowodowały naruszenie wapiennych morskich osadów. Zlodowacenia w późniejszym czasie spowodowały naniesienie osadów z innych rejonów oraz erozję osadów tego rejonu. Dziś Gorges du Verdon jest jednym z największych kanionów Europy.

Gorges du Verdon, znane również jako Grand Canyon Verdon, to jedno z najbardziej imponujących i malowniczych wąwozów w Europie. Znajduje się w południowo-wschodniej części Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Gorges du Verdon zostały wyżłobione przez rzekę Verdon przez miliony lat i są często określane jako „europejski odpowiednik” słynnego Grand Canyon w Stanach Zjednoczonych. Jego kształt i charakterystyczne formacje skalne są wynikiem działania erozji i geologicznych sił natury. Tworzony przez rzekę Verdon w wapiennych skałach w najgłębszym miejscu osiąga 700 metrów i ciągnie się na długości około 21 kilometrów.

Co Cię czeka w Gorges du Verdon?

Jest idealnym miejscem dla wielu aktywności outdoorowych oraz wszystkich, którzy po prostu lubią spędzać czas na łonie natury. Wąwóz jest idealny do wspinaczki, trekkingu, kajakarstwa oraz spływów kajakowych. Istnieje wiele szlaków turystycznych i punktów widokowych, z których można podziwiać malownicze widoki na wąwóz i okolicę.

Przemieszczając się samochodem możemy zatrzymać się nad jednym z pięciu jezior z wodą w niesamowitych kolorach, skorzystać z rowerów wodnych czy z kąpieli słonecznych na plażach. Na rzece Verdon znajduje się również Jezioro Sainte-Croix, które powstało w wyniku zbudowania tamy. Jezioro to jest popularnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo, oraz do relaksu na plaży.

Gorges du Verdon jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych we Francji. Każdego roku przyciąga tysiące turystów, którzy chcą podziwiać jego malownicze widoki, doświadczyć przyrody i uprawiać aktywności outdoorowe. Miasteczka zlokalizowane wzdłuż kanionu mają swój niepowtarzalny klimat, zapewnią nam smaczny posiłek z prowansalskimi przysmakami.

Gorges du Verdon jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W wąwozie można spotkać m.in. orły, kozice, jelenie oraz wiele gatunków roślin endemicznych dla tego regionu. Po wjechaniu samochodem w wyższe partie można zobaczyć szybujące nad kanionem orły.

Wycieczka w tej rejon zapewni nam niesamowite widoki i cudowne doznania dla oka. Dobra alternatywa dla miast południowej Francji!

Gorges du Verdon to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc we Francji, które oferuje niezapomniane wrażenia związane z jego malowniczymi krajobrazami, aktywnościami outdoorowymi i bogatą historią naturalną.