San Francisco – wady i zalety

San Francisco. Miasto podzielone jest na różne dzielnice – każda jest charakterystyczna. Jak w każdym mieście znajduje się i tu dzielnica zamieszkała przez Azjatów, można się też przejść przez Japan Town, a w autobusie większość pasażerów ma skośne oczy. Murzyni dominują w tej części miasta, gdzie znajduje się centrum finansowe, co ciekawe, w takich rejonach są to przedstawiciele tej najuboższej społeczności tego miasta.

Na Market St. jest cała masa sklepów, centrów handlowych i biurowców, ale też biedaków od groma, a och zapach niestety unosi się wszędzie. Śpią na przystankach, wydzierają się pod sklepami itd. Taki urok najwidoczniej, ale tutejsi Amerykanie ewidentnie na nich nie reagują. W Financial District gdzie znajdują się najwyższe budynki i gdzie królują wszem i wobec białe kołnierzyki biedaków brak. Być może dlatego, że chodniki mają specjalne oznaczenia, że są własnością prywatną i nie można na nich przesiadywać…

Ciekawą dzielnicą jest Castro. Jeśli ktoś oglądał film „Obywatel Milk” będzie wiedzieć o jaką dzielnicę chodzi, a jeśli nie, to wyjaśniając – dzielnica ta zamieszkana jest przez homoseksualistów i transwestytów. Tęczowe flagi powiewające na lekkim wietrzyku oznaczają, że jest się w Castro. Ale spokojnie – dla wszystkich ciężko wystraszonych – nikt tutaj nie przekracza dopuszczalnych granic. Dzielnica jest po prostu ekstra – wszędzie małe kawiarenki, małe restauracyjki, sklepiki, butiki, bookshopy… Małe domki, małe uliczki. I sklepy z erotycznymi akcesoriami oraz specyficznymi skórzanymi ubraniami. Sporo tutaj psów – pies jest traktowany jako dziecko pary homoseksualitów więc można przypuszczać, że w Castro mieszkają same szczęśliwe i rozpieszczane czworonogi. Wózki dla psów są w tym mieście czymś normalnym, a pies, który sobie jedzie w wózeczku i ma na głowie czapeczkę z daszkiem też nikogo nie dziwi.

Obok Castro znajduje się dzielnica Mission Dolores – tutaj dawno temu katolicy nawracali i pomagali Indianom. Stoi tutaj kościółek z przepiękną kaplicą i małym cmentarzem. Można wyobrazić sobie te płyty nagrobne wśród palm…

Golden Gate i wiele innych atrakcji San Francisco

Oczywiście warto jeszcze wspomnieć o ikonie tego miasta, czyli moście Golden Gate. Jest to jeden z najwyższych mostów na świecie, który zbudowany został tak, aby wytrzymywać często pojawiające się w tej części świata trzęsienia ziemi. Budowa pochłonęła miliony dolarów, a dziś za przejazd w stronę SF pobierana jest opłata. Miliony turystów co roku przechodzą przez ten most, znany z filmów czy pocztówek, szczególnie gdy spowity jest mgłą. Golden Bridge stał się również ulubieńcem samobójców. Życie odebrać sobie skacząc z niego próbowało już około 2 tysięcy osób.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym San Francisco są uliczki ciągnące się raz w dół, raz w górę. Bardzo charakterystyczna jest Lombard Street, podobno najbardziej poskręcana uliczka na świecie. A po tych licznych uliczkach kursują stare zabytkowe tramwaje.

Ponieważ wokół ocean, więc San Francisco ma także swoją portową dzielnicę. Pełno tutaj sklepików, butików, dziwnych sklepów z rzeźbami (?) w kształcie lwów i stoisk z seafood. Z tego miejsca widoczne jest jak na dłoni Alcatraz i zabudowania dawnego więzienia. Na jednym z pomostów wylegują się w słońcu foki, pozując turystom do zdjęć.

San Francisco ma swój niepowtarzalny klimat, który tworzą ludzie, ulice, budynki, tramwaje… Jak to w Ameryce – duże miasto to duża różnorodność. Całodzienny spacer dostarczyć może wrażeń – oprócz części typowo turystycznej, Golden Gate czy Alcatraz warto przejść się przez parki, które są idealnym miejscem do uprawiania biegania, jazdy na rolkach czy na rowerze. I nie zapominajmy, że San Francisco leży nad samym oceanem, a zatem wizyta na plaży powinna stać się nieodzownym punktem każdego spaceru.