Browar Mieszczański we Wrocławiu to dziś miejsce związane z kuchnią, teatrem i różnego rodzaju imprezami kulturalnymi. Jak sama nazwa wskazuje pierwotnie miejsce to przy ulicy Hubskiej 44 miało inne przeznaczenie.
Historia Browaru Mieszczańskiego we Wrocławiu
Zespół budynków z czerwonej cegły został wzniesiony w 1894 roku na działce kupionej przez lokalnego przedsiębiorcę Roberta Haina, który przy ulicy Oławskiej w okolicach wrocławskiego Rynku prowadził piwiarnię o wdzięcznej nazwie „Alter Weinstock”. Na potrzeby tejże piwiarni browar na Hubskiej miał warzyć piwo stąd pierwotna nazwa brzmiała „Brauerei zum Alten Weinstock„. W 1907 roku browar od Roberta Haina wykupiło Stowarzyszenie Wrocławskich Oberżystów i Szynkarzy, zmieniono jego nazwę na BBB czyli „Bürgerliches Brauhaus Breslau” i rozbudowano. W czasie wojny produkcja piwa nie odbywała się, a browar wrócił do łask po wojnie i już pod nazwą Browar Mieszczański. Początkowo warzono w nim piwo, by przejść na wytwarzanie kwasu mlekowego. Produkcja piwa ponownie ruszyła w 1965 roku i browar funkcjonował do 1996 roku. Warzono w nim w tych czasach około 100 000 hl piwa rocznie. W roku 2003 teren browaru sprzedano w prywatne ręce i od tamtego czasu rozpoczęła się nowa kulturalna epoka tego miejsca. Właścicielami stali się Barbara i Krzysztof Wojtas, wrocławscy architekci.
Browar Mieszczański we Wrocławiu dziś
Dziś w weekendy zaprasza do Browaru targ spożywczych rozmaitości – Wrocławski Bazar Smakoszy, gdzie można nabyć świeże i ekologiczne jedzenie, kawy, herbaty czy zioła. Można tutaj także smacznie zjeść np. humus czy napić się gorącej czekolady i kawy. W zabudowaniach mieści się Teatr „Ad Spectatores” znany z przedstawień, w których aktywnie uczestniczy publiczność. Znaleźć tutaj można również Studio Kulinarne Browar Mieszczański, gdzie można wybrać się na warsztaty z gotowania. Szereg firm znalazło w Browarze miejsce na swoje biura, lista jest długa. Na pewno warto tutaj zajrzeć w weekend na Bazar Smakoszy, a przy tej okazji przejść się między budynkami z starej czerwonej cegły. Miejsce z klimatem.