Zimowy spacer – Park Szczytnicki we Wrocławiu


O Parku Szczytnickim i jego historia

Park Szczytnicki znajduje się we wschodniej części Wrocławia, zajmuje powierzchnię około 100 ha i jest chyba najbardziej znanym parkiem wśród Wrocławiaków. W roku 1783 teren dzisiejszego parku leżał w obrębie wsi Szczytniki. Ówczesny komendant Wrocławia i właściciel Szczytnik, książę Ludwig von Hohenlohe – Ingelfingen, postanowił zbudować letnią willę, a przez kilka kolejnych lat wokół willi przybywało popularnej w tamtych czasach infrastruktury – ścieżki, świątynie, domki, altany, posągi… Park obejmował wtedy powierzchnię 16,5 ha. W roku 1815 po kolejnej wojnie, w której Wrocław uległ zniszczeniom, komendant zakończył swoją karierę, a jego majątek został zlicytowany. W roku 1833 niedaleko Szczytnik zaczęto organizować zawody konne, a w 1854 miała miejsce powódź, która zniszczyła park komendanta. Ponieważ obszar Szczytnik był zagrożony ponownymi powodziami, mieszkańców wysiedlono, a cały teren dawnej wsi przeznaczono na park. I tak małymi krokami rozpoczęły się prace związane z planowaniem i samym założeniem na tym obszarze parku krajobrazowego, a że po sąsiedzku powstało miejskie zoo i dla jego potrzeb należało stworzyć szkółkę leśną, park był idealnym ku temu miejscem. Z pomocą niemieckich botaników i ogrodników obszar parku stawał się powoli miejscem idealnym na spacery. W roku 1913 w ramach Wystawy Stulecia otwarto Ogród Japoński, który w późniejszych latach został zapomniany, aby w czasach współczesnych zostać reaktywowanym i dziś możemy udać się do niego na popołudniową wycieczkę.

Nie tylko Park Szczytnicki

Na potrzeby Wystawy Stulecia przy Parku Szczytnickim zbudowano Halę Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, w którym po II wojnie światowej swoją siedzibę objęła Wytwórnia Filmów Fabularnych, oraz pergolę składającą się z 574 kolumn. Budynki te wraz z Parkiem tworzą do dziś jeden kompleks, a letnią atrakcją przyciągającą tłumy wieczorami są pokazy fontanny, którym towarzyszą kolorowe światła oraz muzyka. Na obszarze Parku spacerując natkniemy się na drewniany kościółek Św. Jana Nepomucena, który został tutaj przeniesiony w 1913 roku z Kędzierzyna Koźle. Przy Hali Stulecia z daleka widoczna jest Iglica, zbudowana w 1948 roku na potrzeby Wystawy Ziem Odzyskanych i będąca dziś jednym z symboli Wrocławia. W bezpośrednim sąsiedztwie parku położony jest Stadion Olimpijski.

Park Szczytnicki – idealne miejsce dla mieszkańców Wrocławia

Park Szczytnicki jest dzisiaj jak płuca Wrocławia. Mieszkańcy miasta spędzają tutaj popołudnia całymi rodzinami. W zimie przy pergoli funkcjonuje małe miejsce lodowisko, latem w tym samym miejscu działa specjalna platforma z tryskającą wodą – idealna ochłoda i dobra zabawa w gorące letnie dni. Wieczorami w ciepłych miesiąca tłumy ściągają na pokazy fontanny, a w ciągu dnia i turyści i Wrocławianie licznie wylegują się na trawnikach przy pergoli. W budynku Hali Stulecia, sąsiadującym bezpośrednio z pergolą, funkcjonuje restauracja z zewnętrznym tarasem, gdzie w cieniu można napić się kawy lub zjeść lody. W samej Hali Stulecia w ciągu roku organizowane są różnego rodzaju imprezy – targi, wystawy, mecze, koncerty.