Bukowina Tatrzańska to doskonałe miejsce dla narciarzy. Znajdują się tutaj popularne stacje narciarskie, takie jak Rusiń-Ski oraz kilka mniejszych wyciągów. Jest to dobra alternatywa dla Zakopanego, zwłaszcza dla tych, którzy szukają spokojniejszych stoków i krótszych kolejek.
Bukowina Tatrzańska i jej położenie
Bukowina Tatrzańska leży na Podhalu, niedaleko Zakopanego. Bukowina Tatrzańska leży na wysokości od 860 do 1000 m n.p.m., co sprawia, że jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. Dzięki temu można podziwiać stąd wspaniałe widoki na Tatry, zwłaszcza z punktów widokowych, takich jak Wierch Olczański i Wierch Rusiński.
Bukowina Tatrzańska to miejscowość przede wszystkim znana ze swojego zaplecza narciarskiego, a latem przyciąga jako baza wypadowa dla amatorów górskich szlaków, szczególnie, że Bukowina jest jak brama do Tatr Wysokich. Oprócz stoków narciarskich oferuje również dwa kompleksy rekreacyjno-relaksacyjne w postaci aquaparków. Przyjeżdżając tutaj nawet na weekend można i poszusować i odpocząć od zgiełku dnia codziennego.
Stoki narciarskie w Bukowinie Tatrzańskiej
Pierwszy stok do jazdy na nartach został przygotowany na Wysokim Wierchu, najwyższym wzniesieniu Bukowiny. Jest to idealne miejsce dla początkujących narciarzy oraz szusujących dzieciaków – stoki są łagodne, a trasy szerokie. Po sukcesie Wysokiego Wierchu rozpoczęła się era zagospodarowywania okolicznych stoków i udoskonalania infrastruktury dla narciarzy. W rezultacie powstał duży kompleks narciarski łączący Bukowinę i Białkę Tatrzańską. Dziś do dyspozycji jest kilkadziesiąt tras z wyciągami oraz całą bazą potrzebną do pozostania w tym rejonie na dłuższy urlop.
Bukowina Tatrzańska ma trzy wyciągi:
Wysoki Wierch – stok o przewyższeniu 60 m, szerokie trasy, idealne warunki dla dzieci i osób początkujących. Na wzniesienie wjedziemy orczykiem. Mamy tutaj do dyspozycji parking na 150 samochodów, restaurację, gdzie można nabrać sił w ciągu dnia oraz ofertę noclegową. Znajdziemy tutaj szkółki narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Stok jest dośnieżany i ratrakowany. „Niedźwiadek” jest pierwszym wyciągiem w Bukowinie.
Rusiński Wierch – działa tutaj kompleks Rusin Ski, oferujący ratrakowane, dośnieżane i oświetlone stoki o przewyższeniu 150 metrów i długości 700 metrów. Korzystać tutaj możemy z czteroosobowej kanapy oraz orczyków. Dobry kompleks dla narciarzy oraz dla snowboardzistów z całą potrzebną infrastrukturą – punkty gastronomiczne, szkoły nauki jazdy, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Można tutaj spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanej trasie sportowej – slalom między tyczkami. Jest to zdecydowanie najbardziej rozwinięty kompleks w Bukowinie.
Olczański Wierch – przede wszystkim dwuosobowe krzesełko, ale na stoku obok działa orczyk, a na oba stoki obowiązuje jeden skipass. Przewyższenie trasy to 90 metrów, niejednokrotnie można tutaj trafić na wytyczoną trasę sportową z możliwością zjazdu slalomem między tyczkami. Miejsce to zapewnia zaplecze gastronomiczne, dostęp do wypożyczalni sprzętu oraz do szkółek narciarskich.
Po dniu na stoku warto zajrzeć do Term Bukowina. Wizyta tutaj może być również alternatywą do spędzenia dnia na stoku – jednodniowa przerwa w dłuższym narciarskim urlopie. Gorące źródła znajdujące się w Bukowinie zawierają minerały takie jak wapń, sód, magnez i potas, które korzystnie wpływają na zdrowie i relaks. Termy są połączeniem wody geotermalnej wykorzystywanej leczniczo z typowymi basenami rekreacyjnymi. Znajdziemy tutaj zarówno baseny rekreacyjne jak i sportowy, baseny wewnętrzne i zewnętrzne. Terma Bukovina przyciąga turystów przez cały rok, oferując kąpiele w wodzie o temperaturze od 30°C do 38°C. Można również skorzystać ze stref saun, łaźni parowych, jacuzzi oraz zjeżdżalni dla spragnionych adrenaliny. Cały kompleks zawiera dodatkowo hotel oraz restauracje.
Czy warto jechać na narty do Bukowiny Tatrzańskiej?
Tak! Przede wszystkich Termy Bukowina, o których wspomnieliśmy wcześniej – są definicją idealnego relaksu po całym dniu na stoku.
Jeśli jesteś początkujący lub podróżujesz z dziećmi, stoki w Bukowinie są idealne – jest tu spokojniej niż na popularnych stokach w Zakopanem, a kolejki są krótsze.
Bukowina Tatrzańska oferuje wyjątkowe widoki na Tatry i otaczające góry. Można poczuć klimat góralskiej kultury, odpoczywając w tradycyjnych karczmach przy regionalnych potrawach, takich jak oscypek czy kwaśnica.
Bukowina Tatrzańska, korzysta z systemu sztucznego naśnieżania, co zapewnia dobre warunki narciarskie nawet w sezonach o mniejszych opadach śniegu. Warunki te często utrzymują się od grudnia do marca, co sprzyja zimowym sportom!