Ramzova – narty w Jesenikach

Czeskie zaplecze narciarskie to jest coś, czego my, Polacy, możemy naszym sąsiadom pozazdrościć. Wrocławianie mają ten plus, że odległość dzieląca od czeskich stoków jest na tyle nieduża, że czasem wystarczy wstać skoro świt, wsiąść w auto i po dwóch godzinach można już zapinać buty narciarskie. Jednak większość w pierwszej kolejności kojarzy ośrodki na zachód od Kotliny Kłodzkiej, a po jej drugiej stronie czekają na nas Jeseniki ze swoimi możliwościami. Stoki są po tej stronie Sudetów łagodniejsze i krótsze, co stwarza idealne warunki dla początkujących narciarzy. Oprócz stoków do narciarstwa zjazdowego jest tutaj spora sieć ścieżek dla narciarzy biegowych. Oczywiście można skorzystać pod stokami z wypożyczalni sprzętu i szkółek narciarskich, zjeść smażony syr i napić się czeskiego piwa w knajpach ulokowanych zawsze pod stokami. Parkingi są odśnieżone i czekają na przyjezdnych. Ze znalezieniem noclegów nie powinno być problemu – do wyboru hotele, pensjonaty i popularne pokoje czy apartamenty do wynajmu bezpośrednio od gospodarzy. W większych miejscowościach można liczyć również na dostęp do basenu.

Poszukiwanie ośrodku narciarskiego w Ramzova. Z Wrocławia dojazd do Ramzovej to około 135 kilometrów. Ośrodek funkcjonuje od 1992 roku. U podnóża przy parkingu znajduje się kasa biletowa, mapa tras oraz wejście na czteroosobową kanapę, którą wjedzie się na Cernavę (1104 m n.p.m.). W dół prowadzą dwie przecinające się czerwone trasy. Ze stacji Cernava możemy wjechać wyżej orczykiem do punktu Mracna, skąd w dół można zjechać trasą czerwoną lub krótką czarną. Z Cernavej na sam szczyt Serak (1351 m n.p.m.) wjechać można dwuosobowym krzesełkiem. Stąd rozpościera się piękna panorama Jeseników, a do Mracnej zjedzie się niebieską trasą. Ośrodek nie jest duży, ale oferuje wyratrakowane stoki, zaplecze gastronomiczne i dobrą zabawę na białym puchu. Gdy brakuje świeżego śniegu działają tutaj armatki dośnieżające.

Karnet można wykupić na pojedyncze wjazdy lub na pół lub cały dzień oraz na kilka dni. Kolejki działają od 8:30 do 16:00. Praktyczne informacje znajdziecie tutaj: http://www.bonera.cz/index-pl.php.