Spokojny Waszyngton

Wyjazd do Waszyngtonu jest niczym weekendowy relaks. Waszyngton jest kojarzony z Białym Domem i Kapitolem, ale nie odczuwa się tutaj rangi tego miasta. Waszyngton jest miastem naprawdę przyjemnym, bez korków i spalin, bez tłumów. Niska zabudowa, przypominająca momentami San Francisco, z małymi knajpkami, weekendowymi targami i gdzieniegdzie grupkami turystów. Warto na spacer rozpoczynający wizytę w tym miejscu przeznaczyć kilka godzin i niespiesznie udać się do pomnika Lincolna, zlokalizowanego nad rzeką Potomac obok mostu Roosvelta. Tak, większość miejsc nosi imiona związane z wielkimi prezydentami wielkiego kraju. I jak to w USA wszystkie ulice łączą się pod kątem prostym, tak więc zmierzając idealnie na wschód od Lincolna dojdziemy do Kapitolu po drodze fotografując pomnik Waszyngtona i słynną iglicę National Mall. Wnętrze Kapitolu warto odwiedzić – na stronie http://www.visitthecapitol.gov/ należy wybrać termin wraz z godziną i wtedy można liczyć na zwiedzanie. Zawsze towarzyszy nam przewodnik, który opowie historię samego budynku oraz prezydentów, którzy w nim grali pierwsze skrzypce. Obok Kapitolu mamy do wyboru odwiedziny w kilku muzeach. Polecam Muzeum Powietrza i Lotnictwa, gdzie wstęp jest darmowy, a zobaczyć tutaj można historię pierwszych lotów w kosmos wraz z pamiątkami z tych wydarzeń, stare samoloty i inne związane z lotnictwem eksponaty. Spora frajda dla dzieciaków! Informacje znajdziecie tutaj: http://airandspace.si.edu/

Biały dom w Wszyngtonie

Po drugiej stronie Kapitolu punkt obowiązkowy czyli wizyta pod płotem Białego Domu. Niestety od zamachu na WTC nie ma możliwości zwiedzania Białego Domu. Pozostaje nam jedynie zdjęcie na tle prętów, a w tle balkon prezydenta.

Biały Dom został zaprojektowany przez Jamesa Hobana i został ukończony w roku 1800, stając się jednym z najbardziej ikonicznych budynków w USA. Ma neoklasyczną architekturę z charakterystycznymi kolumnami i portykiem. Biały Dom był świadkiem wielu kluczowych wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych, takich jak podpisanie deklaracji niepodległości czy zakończenie wojny domowej.

W ciągu lat Biały Dom był poddawany różnym modernizacjom i remontom, aby dostosować się do zmieniających się potrzeb administracji oraz zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi i jego personelowi.

Biały Dom jest symbolem władzy prezydenckiej i demokracji amerykańskiej, często pojawia się w mediach, filmach i literaturze.

Cmentarz Narodowy Arlingotn – symboliczne miejsce pamięci

Dość specyficznym miejscem w Waszyngtonie jest cmentarz Arlington. Jest to miejsce wyjątkowe, nieprzypominające europejskich miejsc pochówku. Po horyzont na wzgórzu ciągną się ustawione w nienagannych rządkach płyty nagrobne z białego kamienia. Pochowani są tutaj wszyscy żołnierze, którzy zginęli w walce za ojczyznę, a także weterani wojenni, prezydenci i inne ważne postacie z historii Stanów Zjednoczonych. Jest tutaj m.in. grób Kennedy’ego i jego rodziny. A wszystkie płyty otaczają ogromne drzewa, w większości platany.

Cmentarz Arlingotn jest znany ze swojej monumentalnej Dumy Wojskowej, gdzie odbywają się uroczystości państwowe, w tym ceremonie pochówku i inne wydarzenia honorujące służbę i poświęcenie poległych. To miejsce o głębokiej symbolice narodowej, które przyciąga tłumy turystów i obywateli chcących oddać hołd poległym i doświadczyć historii oraz ducha patriotyzmu. Miejsce naprawdę niesamowite, warto tutaj spędzić kilka godzin wędrując niczym po wielkim parku pamięci.