Między Waszyngtonem a Nowym Jorkiem

Przemieszczanie się samochodem między Nowym Jorkiem a Waszyngtonem może mieć swoje plusy. Oba miasta dzieli niecałe 400 km i jest to trasa na około cztery godziny, ale gdy chce się ją sobie urozmaicić to zajmie i cały dzień.

Lancaster i Amisze

Mniej więcej w połowie trasy, na wschód od Filadelfii, w hrabstwie Lancaster żyje najstarsza wspólnota Amiszów, wspólnoty protestanckiej wywodzącej się z Szwajcarii. Amisze żyją zgodnie z wewnętrznym kodeksem, który określa zasady od ubioru po korzystanie z techniki. Małżeństwa zawierane są tylko w obrębie wspólnoty. Kawaler goli zarost, a po ślubie zapuszcza długą brodę i uwaga! bez wąsów. Wąsy są kojarzone z armią, a Amisze są pacyfistami. Kobiety noszą długie suknie i charakterystyczne nakrycia głowy przypominające czepki. Dzieci kształcą się w szkołach tylko dla Amiszów i do 14-tego roku życia. Amisze żyją przede wszystkim z rolnictwa. Nie korzystają z dóbr techniki takich jak prąd czy kanalizacja. Przemieszczają się specjalnymi bryczkami. Ponieważ stanowią zamknięte wspólnoty nie korzystają z pomocy państwa np. z zasiłków. Ich widok na ulicy powoduje, że można poczuć się niekomfortowo i nierealistycznie, jakby przenieść się do serialu „Domek na prerii”. To trochę tak, jakby czas zatrzymał się dawno temu, kiedy nikt w domu nie miał żarówki.

Atlantic City

Na mniej więcej tej samej wysokości, ale na wschód od Filadelfii, nad Oceanem położone jest Atlantic City. Miasto, które zasłynęło jako jaskinia hazardu, dzisiaj szare i trochę zapomniane. Oprócz kasyn, Atlantic City oferuje również wiele atrakcji turystycznych, w tym piękne plaże, bulwary, sklepy, restauracje i liczne hotele. Mimo że miasto boryka się z pewnymi problemami związanymi z przestępczością i gospodarką, nadal przyciąga turystów z całego kraju, którzy szukają rozrywki, relaksu i emocji.

Leżące obok Ocean City to nadmorskie miasteczko, małe, kameralne, z długim deptakiem wzdłuż plaży, znajdujące się w stanie Maryland, na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jest znane głównie z pięknych, piaszczystych plaż i rodzinnej atmosfery. Miasto oferuje bogactwo atrakcji dla turystów, w tym m.in. popularne molo, parki rozrywki, sklepy, restauracje i kilometry ścieżek rowerowych. Ocean City jest również popularnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak surfing, windsurfing i wędkarstwo. Co roku przyciąga rzesze turystów, zarówno tych poszukujących relaksu na plaży, jak i tych szukających aktywnego wypoczynku i rozrywki.

Filadelfia


Filadelfia, położona w stanie Pensylwania, to jedno z najbardziej historycznych miast w Stanach Zjednoczonych. Znana jako „Miasto Braterskiej Miłości” (City of Brotherly Love), jest miejscem narodzin Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1776 roku podpisano Deklarację Niepodległości i Konstytucję USA. Miasto słynie z licznych zabytków, w tym historycznego Independence Hall, dzwonnicy Liberty Bell oraz licznych muzeów, takich jak Muzeum Sztuki, Muzeum Rodzin Franklinów czy Muzeum Historii Naturalnej. Filadelfia jest również ośrodkiem kulturalnym, z bogatą sceną teatralną, koncertową i artystyczną. Miejska kuchnia jest niezwykle różnorodna, a popularnymi potrawami są m.in. cheesesteak i pretzel. Jest to również ważne miasto uniwersyteckie, z takimi renomowanymi instytucjami jak Uniwersytet Pensylwanii. Filadelfia jest dynamicznym miastem, które przyciąga zarówno turystów, jak i osoby szukające możliwości rozwoju zawodowego i edukacyjnego. Dla amatorów shoppingu ciekawostka – Filadelfia znajduje się w obrębie Delaware Valley, zespole miejskim gdzie nie jest naliczany podatek tak jak w innych stanach przy zakupach m.in. sprzętu IT.