Stara Florencja i jej atrakcje

Florencja jest niekwestionowaną stolicą Toskanii. Jest to duże miasto i chyba niestety największym jego problemem dla turysty są parkingi, jeśli oczywiście przybywamy tutaj samochodem. Parkingi są płatne i to nie mało, a czas zwiedzania to zawsze kilka godzin. Najlepszym sposobem jest poszukać miejsca parkingowe nie pod samym zabytkiem tylko kilka ulic dalej. I najlepiej zwiedzać Florencję w weekend kiedy mieszkańcy nie przyjeżdżają do centrum do pracy.

Historia Florencji

Florencja została założona przez Juliusza Cezara w 59 roku p.n.e. i pierwotnie spełniała rolę obozu dla żołnierzy. Dopiero później zaczęła się rozrastać i po woli stawać ważnym ośrodkiem handlowym regionu. Przeżywała swoje wzloty i upadki np. epidemię dżumy czy bankructwa kilku bogaczy. Niestety również w czasach współczesnych matka natura nie szczędziła miasta – w 1966 roku rzeka Arno wystąpiła z koryta i spowodowała nieodwracalne zniszczenia.

Florencja jest starym dużym miastem z długą historią w związku z tym jest to raj dla fanów muzeów, katedr, starych zabudowań. Osobiście najlepiej pamiętam znany ze zdjęć i pocztówek Ponte Vecchio czyli zabudowany most z dwoma piętrami. Jedno z tych pięter łączy pałace po dwóch stronach rzeki Arno i służyło jako przejście dla ich mieszkańców. Dolne piętro jest zagospodarowane przez liczne małe sklepiki i kramy z pamiątkami i włoskimi wyrobami np. biżuterią czy butami. Most jest kamienny i powstał w 1345 roku, a patrząc na niego z boku zobaczymy „przyklejone” domy opierające się na drewnianych balach, zamieszkałe do dziś prze Floreńczyków.

Co zobaczyć we Florencji?

Katedra Santa Maria del Fiore (Duomo) jest chyba najbardziej znanym zabytkiem Florencji i charakterystycznym ponieważ posiada największą na świecie kopułę zbudowaną z cegieł, zaprojektowaną przez Brunelleschiego. Do katedry stoją wieczne kolejki, wstęp jest wolny, a płaci się za wejście na dzwonnicę.

Niedaleko katedry znajduje się Baptysterium św. Jana (Battistero di San Giovanni) z słynnymi drzwiami z rzeźbami w brązie. Jest to jeden z najstarszych budynków w Florencji. 

Galeria Uffizi to jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie, które posiada bogatą kolekcję włoskiego renesansu. W galerii można podziwiać dzieła takich mistrzów jak Botticelli, Michelangelo, Leonardo da Vinci czy Rafael.

Ponte Vecchio to słynny most nad rzeką Arno z charakterystycznymi sklepami jubilerskimi. Most jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Florencji i idealnym miejscem na spacer i podziwianie widoków na rzekę i okolicę.

Palazzo Vecchio to historyczny pałac ratuszowy, który znajduje się na Piazza della Signoria, głównym placu w Florencji. Plac ten jest otoczony przez liczne rzeźby i fontanny, w tym kopię słynnego „Davida” Michała Anioła.

Bazylika Santa Croce to największy gotycki kościół we Włoszech, gdzie pochowani są niektórzy z największych włoskich artystów, pisarzy i myślicieli, takich jak Michelangelo, Galileo Galilei czy Niccolò Machiavelli.

Galeria Akademii to muzeum, które jest domem dla jednego z najbardziej znanych dzieł sztuki na świecie – „Davida” Michała Anioła. Oprócz „Davida”, galeria posiada również inne rzeźby i obrazy mistrzów renesansu.

Giardino di Boboli to ogrody za Pałacem Pitti, które są jednymi z najpiękniejszych ogrodów renesansowych we Włoszech. Oferują one malownicze ścieżki, fontanny, rzeźby i wspaniałe widoki na miasto.

Chiesa di San Lorenzo i Kaplice Medyceuszy kościół i kaplice, które zostały zbudowane dla rodziny Medyceuszy – jednej z najpotężniejszych rodzin we Florencji. Kaplice są znane z fresków Michała Anioła i są ważnym miejscem w historii sztuki włoskiego renesansu.

Mercato Centrale to tradycyjny włoski rynek, gdzie można spróbować lokalnych produktów, takich jak świeże owoce i warzywa, sery, mięso, wina i przysmaki kuchni toskańskiej.

Tak naprawdę spacerując po starym centrum Florencji wszędzie możecie natknąć się na jakiś zabytek, plac czy kamienicę wartą zatrzymania się. Warto zaopatrzyć się w mapę i ustalić trasę, którą chcemy przemierzyć miasto. Warto też pospacerować wąskimi uliczkami i odkryć np. ręczny wyrób map lub skórzanych butów czy torebek.