Drezno – stolica Saksonii – 10 miejsc do zobaczenia w weekend

Brzuchate aniołki, figury i figurki, fontanny, pomniki, okazałe pałace i kościoły. Wszystko mocno rzeźbione i wykończone z przepychem. Nie spodziewałam się takich barokowo-renesansowych klimatów po mieście niedaleko naszej zachodniej granicy. Ot Drezno, zerkałam na nie na mapie często, ale dopiero jak pomyślałam, że warto by się wybrać do niedalekiej Saksonii Szwajcarskiej to i Drezno wpisałam na listę zwiedzania. Dla wytrwałych piechurów wystarczy wizyta jednodniowa. Dla tych, którzy chcą odwiedzić muzea – dwa, trzy dni. A dla tych, którzy chcą w wolnym tempie poczuć klimat miasta nad Łabą to mogą i tydzień.

10 miejsc do zobaczenia w Dreźnie

Pierwsze kroki warto skierować do ścisłego centrum. Na dość małym wycinku miasta skumulowane są jego najważniejsze zabytki. Ponieważ w Dreźnie rower jest równie popularny jak auto polecam ten środek transportu – mają rower miejski! Nieco poza ścisłym zabytkowym centrum trzeba koniecznie zobaczyć kilka miejsc – na Nowym Mieście. Co polecam? Oto lista moich must see w Dreźnie. W drugiej części wpisu znajdziesz mapkę. Zaczynajmy!

  1. Zwinger – piękny pałac na planie prostokąta z zespołem fontann i trawników w jego centrum. Wejdź schodami na taras okalający cały budynek i spaceruj. Klimatyczne miejsce, które wybudowane zostało w celach czysto rozrywkowych – miejsce imprez i bankietów. W jednym z czterech pawilonów mała knajpka z kawą i ciastami. Zwróć uwagę na charakterystyczną rzeźbioną koronę – bramę. Piękna! W Zwinger August Mocny zbierał również dzieła sztuki oraz porcelanę – dzisiaj możesz odwiedzić Galerię Obrazów Starych Mistrzów. Wejście na taras oraz dziedziniec bezpłatne, odwiedziny w muzeum płatne.
  2. Plac Teatralny i Opera Sempera (Semperoper)– wyjdź z Zwinger bramą obok Galerii Obrazów Starych Mistrzów, a trafisz wprost na Plac Teatralny z pomnikiem króla Jana na koniu oraz budynkiem Opery zaprojektowanym przez Sempera. Opera wiele razy była przebudowywana – uszkodzenia wojenne i pożary nie są jej obce. Jeśli masz ochotę wstąpić do wnętrza lub obejrzeć przedstawienie warto wejść na stronę https://www.semperoper.de/ i zwrócić uwagę na postaci wokół głównego wejścia – znaleźć tu można kilka znanych nazwisk.
  3. Katedra Świętej Trójcy (Kathedrale Ss. Trinitatis) – z zewnątrz jedna wielka rzeźba, wewnątrz zaskoczenie – na biało. I nie ma tego świątynnego przepychu. Naprawdę warto, dość skromny ołtarz, mało ludzi, cisza i spokój. A w podziemiach gratka – groby królów (wejście płatne).
  4. Starodawne graffiti (Fürstenzug) – mając za plecami Katedrę, po prawej stronie dostrzeżesz nietypową ścianę. Gdy podejdziesz bliżej okaże się, że to grafika ułożona z 25 tysięcy porcelanowych płytek. Ten paradny orszak władców Saksonii ma 102 metry długości i 9,5 wysokości. Prześledź historię władców tego rejonu Europy!
  5. ASP (Kunstakademie) i Tarasy Bruhla (Brühlsche Terrasse) – mając za plecami Katedrę popatrz w lewo – schody. Wejdziesz nimi na deptak z knajpkami, ławeczkami, który ciągnie się wzdłuż starej zabudowy Drezna. Z deptaka podziwiaj widok na Łabę i jej drugi brzeg – Nowe Miasto. Spacerując dojdziesz do pozostałości po Ogrodach Bruhla – dziś jest to przyjemny skwer z trawą i drzewami. Zaraz przy nim cień daje wielki gmach Akademii Sztuk Pięknych z charakterystyczną kopułą nazywaną potocznie wyciskarką do cytrusów. Spojrzysz i będziesz wiedzieć o czym piszę! W jednej z części ASP odbywają się wystawy czasowe.
  6. Kościół Marii Panny (Frauenkirche) – są dwa wejścia – jedno do wnętrza kościoła (darmowe), drugie z długą kolejką do wejścia na kopułę z tarasem widokowym (płatne). Wnętrze kościoła robi spore wrażenie. Kopuła od środka jest pięknie malowana. Ołtarz ogromny i bardzo bogato zdobiony, z organami. Część z ławkami w formie półokręgu, a na kilku piętrach po bokach dodatkowe miejsca niczym w operze. Sporo odwiedzających. Informacje o cenach oraz godzinach otwarcia https://www.frauenkirche-dresden.de/foerdergesellschaft.
  7. Zamek (Residenzschloss) – spełnienie marzeń każdego, kto lubi historię i muzea. Kilka miejsc do odwiedzenia w obrębie zamku znajdziesz – pomyśl nad biletem łączonym! Na sam dziedziniec możesz wejść za darmo – zwróć uwagę na szklany dach nad głową. Na lewo od wejścia na dziedziniec znajduje się Brama Jerzego (Georgentor), przejścia przez którą od strony Łaby bronią dwa kolosy. Tuż przed bramą skręć w prawo w wąskie przejście – znajdziesz się na Placu Turniejowym (Stallhof), gdzie do dziś rozgrywane są turnieje. Po środku stoją dwa słupy turniejowe, a na elewacji budynku zawieszone są poroża oraz herby.
  8. Yenidze – na pierwszy rzut oka – meczet z minaretami. Po analizie okazuje się, że pewien przedsiębiorca zapragnął wybudować fabrykę tytoniu w bardzo oryginalnym stylu. I tak wzorując się na kairskich meczetach powstało Yenidze. Dziś mieszczą się tutaj biura, a na tarasie pod kopułą działa restauracja.
  9. Most Augusta i Złoty Jeździec – to początek odkrywania Nowego Miasta. Most Augusta to ten zaraz obok Katedry Świętej Trójcy. Jak tylko go przekroczysz ujrzysz złotego Augusta Mocnego na koniu – z racji, że był on również królem Polski zwrócony jest ku naszej ojczyźnie. A za pomnikiem zaczyna się przyjemny deptak Hauptstrasse, wzdłuż którego są liczne sklepy i restauracje oraz bloki z lat 60-tych, ale nie takie paskudztwa jak często u nas. Ten deptak doprowadzi Cię do dużego ronda, a za nim zacznie się hipsterska część Drezna.
  10. Pasaż Sztuki (Kunsthofpassage) – znajduje się w centrum dzielnicy z licznymi knajpkami, restauracjami i barami. Pasaż Sztuki to podwórko podzielone na mniejsze dziedzińce udekorowane przez artystów – znajdziesz tutaj grającą kamienicę, szeleszczącą złotą fasadę czy dziedziniec z dzikimi zwierzętami. Bardzo klimatyczne miejsce. Wokół Pasażu warto pospacerować – poszwendać się ot po prostu po tej kolorowej dzielnicy, zjeść coś dobrego czy napić się piwa. Na tłumy turystów tutaj nie licz!

Drezno praktycznie:

  • Dojazd z Wrocławia samochodem około 3h. W okresie wakacyjnym z Wrocławia jeździ pociąg – czas przejazdu ok. 3,5h – warto rozważyć.
  • Warto wynająć hotel niedaleko centrum, po południowej stronie Łaby.
  • Najlepiej przemieszczać się po mieście na nogach lub rowerem. Uwaga na parkometry! Są w centrum, płacić można monetami lub kartą chociaż karty nie zawsze działają.
  • W niedzielę sklepy w Niemczech są zamknięte.
  • Wiele muzeów nie pracuje w poniedziałki.
  • Nie zawsze w knajpie jest toaleta.
  • Nie zawsze w knajpie można płacić kartą – pytaj zanim zamówisz.