Spacer po Nowym Jorku

Nowy Jork to bez wątpienia miejsce „must see”. Mówi się, że to miasto, którego nigdy nie zasypia i tak jest rzeczywiście. Przyciąga swoją różnorodnością i pod względem miejsc i pod względem mieszkańców. To, co rzuci się w oczy wnikliwemu obserwatorowi to na pewno tolerancja Nowojorczyków, którą chyba najlepiej oddaje metro. Za każdym razem korzystając z tego środka komunikacji – najbardziej praktycznego w tym wielkim mieście – spotkać można wyznawców różnych religii i przedstawicieli chyba każdej nacji. Skąd to wiadomo? Bo Żyd może nosić jarmułkę i pejsy, bo Muzułmanka może być ubrana w hidżab, a Arab może mieć na głowie turban i nikt się temu nie dziwi, nie jest to powodem wnikliwej obserwacji współpasażerów czy szeptów na ucho świadczących, że jest to coś niespotykanego. Tolerancja dotyczy również koloru skóry czy samego ubioru np. połączenia garnituru z sportowymi butami. Niesamowita nauka dla większości Polaków – że można po prostu zaakceptować inność na każdej płaszczyźnie. I oczywiście, jak na filmach, połowa pasażerów przemieszczających się przez NY dzierży w dłoni jednorazowy kubek z kawą jednej ze znanych sieciówek 🙂

Nowy Jork i Central Park

Nowy Jork to przede wszystkim Manhattan, a w jego sercu Central Park. Niedaleko niesamowite Muzeum Historii Naturalnej. Wieżowce z Empire State BuildingTop of The Rock i Chrysler Building na czele nie pozwalają na niezadzieranie nosa ku niebu. Obok miejsca gdzie kiedyś stały Dwie Wieże dziś znajduje się kolejny szklany dom i jest jednym z najwyższych w świecie. Chinatown zaprasza swoją oryginalną kuchnią i sklepami z dziwnymi owocami i świeżymi krewetkami, węgorzami, krabami. Little Italy to dziś już tylko kilka uliczek z włoskimi knajpami. Najczęściej w Central Parku, ale można spotkać ludzi, które w rękach noszą telefon i butelkę na wodę – co fajne, są tu publiczne punkt (niewielkie krany), z których nalać można sobie pitną wodę.

Komunikacja w Nowym Jorku

Metro tak zorganizowane, że większość mieszkańców porusza się pod ziemią. Jeżdżenie autem to tutaj nienajlepszy pomysł no chyba, że tradycyjną żółtą taksówką. Mało kto w mieście posiada samochód, właśnie ze względu na korki i koszty jego utrzymania w mieście, czyli problem z ewentualnym parkowaniem. Najprostszym środkiem lokomocji w NY jest metro. I tutaj również mamy do wyboru kilka opcji jeśli chodzi o długość pobytu. Bilety można kupić w kasach lub w automatach przy każdym wejściu do metra. Mapki, rozkłady jazdy, wykaz stacji i ceny znajdują się tutaj: https://new.mta.info/agency/new-york-city-transit.

Most Brookliński i Statua Wolności, którą można podziwiać z darmowego promu pływającego jako środek komunikacji miejskiej z Manhattanu na State Island. 

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Zapewne przyda się dobra checklista, którą warto realizować w zależności od czasu, jaki planuje się spędzić w Nowym Jorku, miejsca, z którym ma się nocleg czy ogólnie od chęci

 1. Lotniskowiec-muzeum USS Intrepid z „wystawą” wielu latających maszyn oraz na dziobie wahadłowiec, który przybył tutaj jakiś czas temu. 
 2. Statua Wolności to symbol wolności i demokracji, statua znajduje się na Liberty Island i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Nowego Jorku.
 3. Times Square -jeden z najbardziej ruchliwych placów na świecie, z jaskrawymi reklamami, teatrami, sklepami i tłumami ludzi przez całą dobę.
 4. Empire State Building: Ikona panoramy Nowego Jorku, z widokiem na miasto z 86. piętra.
 5. Muzea: Nowy Jork oferuje bogatą ofertę muzeów, w tym Metropolitan Museum of Art (https://www.metmuseum.org/), Museum of Modern Art (MoMA), czyli muzeum sztuki gdzie oko cieszy Picasso, Matise czy Van Gogh. i American Museum of Natural History.
 6. Brooklyn Bridge: Przejdź pieszo lub rowerem przez ten historyczny most, z którego roztacza się wspaniały widok na panoramę Manhattanu i Brooklynu.
 7. Broadway: Weź udział w spektaklu na Broadwayu, centrum teatru i musicali, które przyciąga artystów i widzów z całego świata.
 8. Światowe Centrum Handlu (World Trade Center): Odwiedź kompleks Światowego Centrum Handlu, obejmujący Pomnik Ofiar 11 września, Muzeum 11 Września i nową Wieżę Wolności.
 9. Rockefeller Center: Znajduje się tam słynny taras widokowy Top of the Rock, żywiołowe łyżwiarstwo w zimie i imponujące choinki w okresie świątecznym.
 10. High Line: Przejdź się po tej niezwykłej linii kolejowej przekształconej w park na wysokości, z pięknymi widokami na miasto i nowoczesnymi instalacjami artystycznymi.
 11. Wall Street z białymi kołnierzykami i niedaleko Flatiron zwany żelazkiem – pierwszy wieżowiec, niegdyś najwyższy na świecie.

Dla zwiedzających turystów poleca się New York Pass. Jest to jeden bilet wstępu do wielu atrakcyjnych miejsc w NY. Oszczędzić w ten sposób można sporo pieniędzy szczególnie gdy ma się zaplanowany pobyt w Nowym Jorku w sensie miejsc do odwiedzenia oraz dni. Do wyboru są bilety od jednodniowego po tygodniowy. Ceny i atrakcje, które zwiedzić można z NY Pass znaleźć można tutaj: https://newyorkpass.com/en. W ramach tych biletów są również dostępne, bez dodatkowych dopłat, wycieczki statkiem warte przeglądnięcia. Kupno przez internet wiąże się często z rabatem, a punkty odbioru są podane na tej stronie www.