Saksońska i Czeska Szwajcaria. Niedaleko Drezna na granicy Czech i Niemiec ukryty w gęstwinie lasów leży sobie bardzo interesujący zakątek Europy. Po pierwsze lokalizacja – z Wrocławia jakieś 3h, po drugie wspaniałe widoki i zdjęcia, których sporo w internecie. Odwiedzić można te dwa miejsce – by było sprawiedliwie – ikonę niemieckiej i ikonę czeskiej strony tego parku narodowego.
Kamienny most zawieszony w skałach – Bastei – u podnóża Saksońskiej Szwajcarii
Na przepięknych piaskowcach wyłaniających się z tutejszych lasów w XII wieku wybudowano zamek Neurathen. W XIX wieku, by podziwiać z daleka pozostałości po zamku zaczęli w to miejsce przybywać turyści. Rzeźnik z pobliskiej wioski Lohmen zarabiał sprzedając jedzenie turystom, a że interes kwitł to zainwestował i wybudował pierwszą tutaj knajpę. Miejsce było na tyle popularne, że zdecydowano się postawić drewniany most łączący „stały ląd” ze skałami, gdzie znajdowały się ruiny zamku. Z czasem nad wąwozem zaistniał kamienny most o długości 80 metrów, którym spacerują turyści aż do dziś.
Urok tego miejsca kryje się przede wszystkim w tym mostku. Z niego roztacza się widok na pobliskie góry, na rzekę Łabę i dolinę wokół niej, w której tkwią małe miejscowości. Sam most można fotografować z licznych punktów widokowych na skałach, gdzie znajdują się pozostałości dawnego zamku Neurathen. Kule armatnie, armaty, studnia, napisy wyryte w skałach – to gratka dla wielbicieli historii. Jest jedna wada tego miejsca – niezliczone ilości turystów! Ale jest na to sposób – w Bastei należy być najpóźniej o 9 rano, wtedy ma się za towarzyszy zaledwie kilka osób. Wracając na parking mija się już kilka zorganizowanych grup turystów.
Co trzeba wiedzieć przed wizytą w Bastei?
- Pierwszy parking znajduje się tuż przy jeździe z głównej drogi. Możesz zostawić auto i specjalnym autobusem dostać się do celu.
- Drugi parking znajduje się 10 minut piechotą od mostu. Nie jest duży stąd jeśli chcesz z niego skorzystać to zrób to wcześnie rano.
- Z ostatniego parkingu oraz z przystanku autobusu kieruj się w stronę hotelu, wejdź na jego teren. Kierunkowskazy doprowadzą Cię na most.
- Wejście na most oraz na punkty widokowej (na lewo i prawo przed samym mostem) są darmowe. Zapłacisz za zwiedzanie pozostałości po zamku (dorosły 2Eur, dziecko 1Eur).
- Nawet jeśli nie jesteś wielbicielem zamków nie pożałujesz wizyty w tym miejscu – stąd roztaczają się piękne widoki na panoramę parku oraz na sam most. Dobre miejsce na zdjęcia!
- Jeśli znasz niemiecki ta strona będzie pomocna.
- Godzina – tyle zajmie Ci dotarcie na most z parkingu, pospacerowanie po nim, po punktach widokowych i po zamku.
Jednym słowem – wcześnie rano. Naprawdę będziesz zadowolony z pobudki. Jest urokliwie, jest pięknie.
Największa w Europie naturalna brama skalna – Pravcicka Brana – Czeska Szwajcaria
Matka natura potrafi nas zaskoczyć. Rozpiętość 27, wysokość 21 metrów. Na sam łuk nie można się niestety wspiąć – piaskowiec w tym miejscu jest zbyt cienki. Kiedyś u podnóża bramy działał wyszynk, dzisiaj oko cieszy piękne Sokole Gniazdo. To drewniany pałacyk, wybudowany w 1881 roku. Jego przeznaczeniem był nocleg dla gości tutejszej hrabiny, a dziś działa w nim restauracja. Trekking do Pravcickiej Brany zacznij w miejscowości Hrensko. Podejście jest naprawdę przyjemne i proste, zajmie Ci niecałą godzinę. Spod Sokolego Gniazda zaczyna swój bieg kilka szlaków – można nimi iść dalej w góry lub zejść do Hrenska.
Podejście do Pravcickiej Brany to dobry punkt startowy dla dłuższej wycieczki po Górach Połabskich. Na pewno warto taką wycieczkę rozpocząć wczesnym porankiem. Ma się wtedy możliwość pochodzenia po górach bez tłumu towarzyszy.
Co trzeba wiedzieć przed trekkingiem do Pravcickiej Brany?
- Hrensko – miejscowość wypadowa na szlak. Problem z parkingiem – im później przyjedziesz tym gorzej z miejscami.
- Parkingi są płatne w koronach czeskich lub w euro – standardowa cena to 30 koron/1 euro za godzinę. Na cały dzień musisz liczyć 150 koron/ 5 euro. Płatność gotówką.
- Wejście na szlak jest oczywiście darmowe natomiast wejść do Sokolego Gniazda i tym samym na taras widokowy pod skalną bramą już nie – płatność tylko gotówką i tylko koronami lub euro.
- Wstęp do Sokolego Gniazdka od 10 do 18. Nie jest konieczny, by podziwiać samą bramę, więc będąc o świecie na miejscu wiele się nie straci.
- W Hrensko są liczne knajpki, nocleg i … targ ze wszystkim, w tym z podróbkami ciuchów z dalekiej Azji. Mało to pasuje to tego miejsca.
- A i toaleta – jest, płatna, standardowo gotówką.
To miejsce można spokojnie odwiedzić przy okazji wypadu w te okolice, poświęcając około 3 godzin. A trekking pod Sokole Gniazdo można potraktować jako start dłuższej górskiej wyprawy. Na pewno warto tutaj się zatrzymać.