Malta praktycznie

Jak dotrzeć na Maltę?

Najprostsza droga to samolotem. Z Polski na Maltę dolecieć tanimi liniami – Wizzair z Warszawy i Gdańska oraz Ryanair z Wrocławia i Krakowa. Lot z Wrocławia trwa 2,5 godziny, z innych miast podobnie. Co ważne – niestety nie ma lotów przez cały rok z każdego miejsca, niemniej na pewno w okresie wiosna-jesień znajdzie się połączenie. Alternatywą jest droga morska np. prom z Sycylii. Malta jest członkiem UE stąd z dokumentów do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.

Jak poruszać się po wyspie?

Wypożyczalnia samochodów – już na lotnisku po opuszczeniu terminala można skorzystać z usług jednej z firm wynajmujących auta. Warto jednak przejrzeć oferty jeszcze przed wylotem i wybrać najodpowiedniejszą dla sobie. Pamiętać trzeba o ubezpieczeniach i jeśli podróżuje się z dzieckiem, to o foteliku. Małe autko czteroosobowe wystarczy w zupełności do codziennych wycieczek. Bak paliwa starczy na około tydzień przy założeniu, że korzysta się z auta codziennie. Warto, aby kierowcą była osoba niemająca problemów z manewrami – miejsc do parkowania wszędzie jest mało, a jeśli są to parkuje się na tzw. grubość lakieru. No i ciekawostka – na Malcie obowiązuje ruch lewostronny!

Po wyspach kursują autobusy. Rozkład jazdy i przystanków znaleźć można w internecie. Informacje o samych biletach również. Jest to dobra alternatywa dla podróżujących z mniejszym portfelem aczkolwiek trzeba mieć odrobinę więcej cierpliwości – podobno rozkład jazdy a przyjazd autobusu nie zawsze idą w parze.

Gdzie nocować na Malcie?

Do wyboru jest właściwie każdy rodzaj noclegowni – od hosteli po drogie hotele. Pamiętać warto, że latem temperatury są tutaj wysokie, a nawet wizyta w końcu września może stać się przyjemniejsza, gdy jest w sypialni klimatyzacja. Odnośnie samej lokalizacji – tutaj naprawdę wszędzie jest blisko, więc wybierając miejsce zwróć warto bardziej uwagę na to co chce się robić wieczorami, jeśli imprezować – wtedy St.Julien będzie odpowiednie, jeśli wypić poranną kawę na tarasie z widokiem na morze – wtedy północno-wschodni brzeg. Miejsca noclegowe są również na Gozo.

Posiłki na Malcie

Jeśli ma się do dyspozycji kuchnię to zakupy spożywcze można zrobić albo w małych sklepikach (pyszne są tam warzywa i owoce) lub w sieci sklepów . W ofercie można znaleźć wszystko to, co charakterystyczne jest dla kuchni południa Europy z naciskiem na kuchnię włoską.

Taka sama kuchnia dominuje w restauracjach. Królują makarony i owoce morze z rybami i ośmiornicą na czele. Z potrwa lokalnych warto przyjrzeć się pilnie przystawkom – fasola „jasiek” lekko ugotowana w sosie z papryczką chili zaostrzy smak przed daniem głównym. A na główne danie na pewno tuńczyk czy miecznik oraz ośmiornica i krewetki. W niejednej knajpce znajduje się w ofercie pizza z pieca – też warto! Obiad w restauracji to wydatek ok. 15-25 Euro za osobę.

Pogoda na Malcie

Najcieplej jest od czerwca do września – między 25 a 30 stopni Celsjusza. Pozostałe miesiąca to średnia temperatura od 14 do 25 stopni Celsjusza. Opady zaczynają się we wrześniu i kończą w lutym/marcu. W najgorętszych miesiącach zaleca się korzystanie z wszelkich czapek z daszkiem i kapeluszy oraz używanie kremów z filtrem UV.

Ceny na Malcie

Malta należy do strefy Euro i nie jest najtańszym krajem dla Polaka. Ceny są identyczne jak w Polsce … tylko trzeba je przemnożyć razy 4, a nawet 5. Dotyczy to i paliwa i żywności. Warto pamiętać, że jadąc na wakacje rezygnuje się z posiłków w domu, ale na wyjeździe też trzeba jeść.